مقالات

 آیا محافظ برق قابل تعمیر است؟

آیا محافظ برق قابل تعمیر است؟

محافظ برق یک وسیله‌ای است که از لوازم برقی به‌خصوص لوازم‌خانگی در برابر نوسانات برق و یا افزایش فشار ولتاژ برق محافظت می‌کند. درواقع نوسانات برق و یا افت و افزایش فشار جریان برق آسیب بسیار زیادی به لوازم‌خانگی می‌رساند. در بعضی از مواقع آسیب‌ها به‌گونه‌ای است که موجب سوختن مادربرد و یا سوختن یک قطعه بسیار مهم در لوازم‌خانگی می‌شود. به همین جهت برای صاحب لوازم‌خانگی دردسرهای بسیار زیادی به همراه می‌آورد. در بعضی از مواقع محافظ برق خراب می‌شود. در اینجا سؤالی که مدنظر قرار می‌گیرد این است که آیا محافظ برق قابلیت تعمیر دارد؟

چرا محافظ برق خراب می‌شود؟

محافظ برق انواع متفاوتی دارد. چراکه هرکدام برای لوازم برقی متفاوت مورداستفاده قرار می‌گیرند. این‌گونه از محصولات جزو وسایلی به‌حساب می‌آیند که از لوازم برقی به‌طورکلی محافظت می‌کنند. به همین جهت استفاده از انواع محافظ برق اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از علائم خراب بودن محافظ برق انتشار بوی سوختگی است.

درواقع زمانی که متوجه شدید که محافظ برقتان بوی بدی می‌دهد باید توجه کنید که محافظ  سوخته است. از این‌رو باید هر چه سریع‌تر وسایل برقی‌تان را از آن خارج نمایید. یکی دیگر از نشانه‌های خرابی محافظ برق‌کار نکردن آن است. درواقع عمده‌ترین مشکلی که برای این‌گونه از محصولات به وجود می‌آید کار نکردن یکباره شان می‌باشد. علاوه بر این از دیگر علائم خرابی می‌توانیم به روشن ماندن چراغ‌قرمز بر روی محافظ اشاره‌کنیم.

علائم خرابی محافظ برق

یکی از علائم خرابی محافظ برق روشن نشدن دستگاه است. درواقع در بعضی از مواقع ممکن است پریز برق دچار مشکل شده باشد. به همین جهت به محافظ، برق‌رسانی نمی‌کند و موجب روشن نشدن این دستگاه می‌شود. لذا بهتر است در ابتدا از سالم بودن پریز برق اطلاعاتی حاصل کنید و بعد به سراغ بررسی این قطعه بروید.

علاوه بر این‌یکی دیگر از علائم خرابی محافظ برق خراب بودن دو شاخه آن است. درواقع ممکن است سیم انتهای دو شاخه قطع‌شده باشد. در این صورت باید اقدام به تعویض دو شاخه کرد. البته توجه داشته باشید که بهتر است برای تعمیر محافظ به سراغ افراد متخصص بروید. در بعضی از مواقع آی سی مدار می‌سوزد. در این صورت باید اقدام به تعویض آی سی کنید و یک آی سی سالم را جایگزین قطعه سوخته شده بکنید.

تعمیر محافظ برق

در بعضی از مواقع چراغ‌قرمز روی محافظ برق روشن می‌شود. در این صورت می‌توانیم به این نکته پی ببریم که محافظ برق سوخته است. علاوه بر این در بعضی از مواقع متوجه می‌شوید که چراغ‌قرمز محافظ روشن‌شده و بعدازاینکه چراغ سبز شد مجدد چراغ تغییر رنگ می‌دهد و قرمز می‌شود. در این صورت ممکن است خازن پلی‌استر ضعیف شده باشد.

درواقع برای تعمیر آن باید اقدام به تعویض خازن پلی‌استر کرد. علاوه بر این ممکن است بوبین رله سوخته باشد. همچنین ممکن است مشکل محافظ اتصالی برد الکترونیکی باشد. درواقع شما عزیزان باید برای تعمیر محافظ برق به سراغ افرادی بروید که در این زمینه اطلاعات کافی و دانش فنی بالایی دارند. چراکه ممکن است دلیل روشن شدن چراغ‌قرمز محافظ برق از خرابی خازن الکترولیت مدار باشد.

آیا محافظ برق قابل تعمیر است؟

در پاسخ به سؤال آیا محافظ برق قابل تعمیر است؟ باید بیان کنیم که جواب مثبت است. شما عزیزان زمانی که متوجه آسیب هر یک از بخش‌های محافظ برق شدید می‌توانید این دستگاه را به یک متخصص ماهر نشان دهید. درواقع این افراد با توجه به تخصصی که دارند شروع عیب‌یابی می‌کنند و مشکل محافظ شمارا به‌راحتی حل می‌کنند.

به همین جهت آن دسته از افرادی که قصد خرید مجدد محافظ برق را ندارند می‌توانند این قطعه را به‌راحتی تعمیر کنند. نکته‌ای که در این باید مدنظر قرار بگیرد این است که در بعضی از مواقع آسیبی که به محافظ برق رسیده است بسیارکم می‌باشد. به همین جهت با تعمیر مشکل آن حل می‌شود. اما در مواقع دیگر ممکن است آسیبی که به قطعه رسیده بسیار زیاد باشد در این صورت باید قطعه موردنظر تعویض شود.

نکاتی برای تعمیر محافظ برق

اولین نکته‌ای که برای تعمیر محافظ برق باید مدنظر قرار بگیرد این است که شما عزیزان باید به افراد متخصص مراجعه نمایید. چراکه افرادی که در این زمینه تخصص کامل دارند ممکن است آسیب بیشتری به قطعه موردنظر وارد کنند.

علاوه بر این توجه داشته باشید که اگر شما اطلاعات فنی در مورد تعمیر محافظ برق ندارید بهتر است به‌هیچ‌عنوان در خانه اقدام به تعمیر محافظ نکنید. چراکه ممکن است موجب اتصالی این دستگاه شوید. همان‌طور که می دانید اتصالی می‌تواند مشکلات بسیار زیادی از قبیل برق‌گرفتگی را به دنبال آورد. به همین جهت تعمیر محافظ برق بدون دانش فنی کار بسیار خطرناکی است.

جمع بندی

محافظ برق ازجمله محصولاتی به‌حساب می‌آید که برای محافظت از لوازم‌خانگی در برابر نوسانات برق و یا افزایش فشار ولتاژ برق مورداستفاده قرار می‌گیرد. این‌گونه از محصولات انواع متفاوتی دارند. به همین جهت در هنگام خرید باید ابتدا به نوع محافظ توجه داشته باشید. درواقع محافظ برق قابل تعمیر است.

لذا هنگامی‌که متوجه شدید که محافظ شما با مشکلاتی مواجه شده است می‌توانید برای تعمیر آن به سراغ افراد متخصص بروید. از علائم خرابی محافظ برق می‌توانیم به‌کار نکردن یک‌باره آن و همچنین روشن شدن چراغ‌قرمز و انتشار بوی بد از محافظ اشاره‌کنیم.

برای تعمیر محافظ برق بهتر است به سراغ افراد متخصصی بروید که در این زمینه دانش فنی بسیار زیادی دارند. چراکه افرادی که دانشی برای تعمیر محافظ ندارند می‌توانند آسیب بسیار زیادی به این دستگاه وارد کنند. شما عزیزان برای خرید محافظ برق و کسب اطلاعات گسترده می‌توانید به فروشگاه الکتروشتاب مراجعه نمایید.