مقالات

ارتفاع استاندارد نصب کلید و پریز در ساختمان چقدر است؟

ارتفاع استاندارد کلید و پریز

انجام فرآیند برق‌کاری ساختمان بر اساس مقررات و قوانین مشخصی انجام می‌شود. در این بین یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، ارتفاع استاندارد نصب کلید و پریز در ساختمان است. در این بین یکی از سؤالات مهمی که پرسیده می‌شود این است که ارتفاع استاندارد نصب کلید و پریز در ساختمان چقدر است و به منظور انجام فرآیند نصب کلید و پریز باید چه ارتفاعی را مدنظر قرارداد.

در همین راستا در این مطلب از سایت بابا ادیسون قصد داریم تا به این سؤال بسیاری مهم پاسخ داده و در مورد آن صحبت کنیم.

استاندارد نصب کلید و پریز

اگر بخواهیم به بررسی استاندارد نصب کلید و پریز پرداخته و در مورد آن صحبت کنیم باید گفت که ارتفاع استاندارد برای کلیدهای روشنایی بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر است. همچنین ارتفاع استاندارد برای نصب پریزها در آشپزخانه نیز ۶۰ و ۱۲۰ سانتی‌متر است. اگر قصد داریم تا برای نصب پریزها در حمام اقدام کنید، لازم است تا ارتفاع ۱۲۰ سانتی‌متری را در نظر گرفته و سپس اقدام به نصب کلید و پریز کنید.

همچنین دسته دیگری از کلید و پریزها که در ساختمان باید در نظر بگیرید، کلید کولرآبی و گازی است. در همین راستا باید به این نکته توجه داشته باشید که استاندارد نصب کلید کولرآبی و گازی ۱۳۰ سانتی‌متر است.

استاندارد نصب کلید و پریز در اتاق‌ها

در کنار بررسی استاندار ارتفاع نصب کلید و پریز در ساختمان لازم است تا تعداد کلید و پریزها در هر بخش ساختمان را نیز موردبررسی و ارزیابی قرار داده و با توجه به استاندارد، تعداد مشخصی از کلید و پریز را در بخش‌های مختلف ساختمان نصب کنید. در همین راستا اگر بخواهیم به بررسی استاندارد نصب کلید و پریز در بخش اتاق‌خواب نگاهی انداخته و در مورد آن صحبت کنیم باید گفت که به‌طورمعمول برای هر اتاق‌خواب باید ۲ عدد پریز برق شود.

همچنین به‌منظور نصب پریزها باید به این نکته توجه داشته باشید که نصب پریزها در دیوار کناری درب نباید انجام شود. چراکه قرارگیری پریز و کلید در این بخش باعث می‌شود تا پس از باز شدن درب، امکان دسترسی به کلید و پریز وجود نداشته باشد.

استاندارد نصب کلید و پریز در پذیرایی

مسئله مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که به‌طور استاندارد برای پذیرایی لازم است تا ۳ عدد پریز مورداستفاده قرار گیرد. 

این پریزها لازم است تا در محل احتمالی قرارگیری سیستم‌های صوتی و تصویری مورداستفاده قرار گیرد. همچنین ارتفاع استاندارد نصب پریز از کف برای هال و پذیرایی بین ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر است. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید بحث لوله‌کشی شوفاژ است و باید با توجه به این مسئله برای نصب کلید و پریز دقت بسیار زیادی داشته باشید.

برق‌کار ساختمان باید در مورد عدم تداخل سیم‌کشی و لوله‌کشی‌های آب سرد و گرم توجه بسیار زیادی داشته باشید. همچنین به‌منظور نصب استاندارد به‌هیچ‌عنوان نباید کلید و پریز در کنار لوله‌کشی گاز انجام شود. درواقع رعایت استانداردهای سیم‌کشی برق ساختمان برای افزایش ایمنی و سلامت خانواده‌ها است.

استاندارد نصب پریز در آشپزخانه

آشپزخانه یکی از بخش‌های مهم خانه است و همچنین ازنظر تعداد، بیشترین تعداد پریزها باید در این بخش از خانه نصب شود. همچنین توجه به ایمنی و رعایت استاندارد در سیم‌کشی برق و نصب کلید و پریزهای آشپزخانه به‌عنوان یک پارامتر بسیار مهم به‌حساب می‌آید.

یکی از نکات مهمی که باید به آن دقت داشته باشید، مشخص کردن پریزهای مختلف برای وسایل داخل آشپزخانه است. در همین راستا اگر بخواهیم شمارا با پریزهای داخل آشپزخانه آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پریز برای ماشین لباسشویی
  • پریز برای ماشین ظرف‌شویی
  • پریز برای یخچال
  • پریز برای فریزر
  • پریز برای فندک و جوجه گردان اجاق گاز
  • پریز برای هود بالای اجاق
  • پریز برای پکیج گاز
  • پریز برای فیلتر آب

نصب استاندارد پریز در حمام و سرویس بهداشتی

یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که نصب پریز در حمام به خاطر رطوبت و خطرات احتمالی به‌هیچ‌عنوان پیشنهاد نمی‌شود و نباید در این بخش پریزی را در نظر گرفت. از سوی دیگر به‌منظور نصب پریز در سرویس بهداشتی باید این پریز بر روی دیوار روشویی نصب پریز شود.

دراین‌بین، باید به این نکته توجه داشته باشید که رعایت یک حدفاصل ۳۰ سانتی‌متری بین پریز و روشویی یک موضوع بسیار مهم است که باید به آن توجه داشته باشید. همچنین کلیدهای حمام و دستشویی نیز باید پشت درب حمام و دستشویی و همچنین دیوار مجاور نصب شود. از سوی دیگر در زمان نصب کلید و پریز دستشویی و حمام باید توجه بسیار زیادی به نقشه لوله‌کشی‌های آب سرد و گرم داشته باشید.

استاندارد نصب کلید و پریز در بالکن

در ساختمان‌هایی که بالکن، تراس و یا پاسیو دارند این بخش‌ها نیز به‌عنوان یکی دیگر از بخش‌های مهم ساختمان است که برای نصب کلید و پریز نیز باید توجه بسیار زیادی به این بخش داشته باشید. درواقع به‌منظور استفاده از پکیج و سایر وسایل برقی لازم است تا در بالکن سیم‌کشی برق را به‌درستی انجام دهید.

درواقع در این بخش‌ها شاهد نصب پکیج هستیم و به همین دلیل لازم است تا اقدام به نصب کلید و پریز در بالکن کنید.

از سوی دیگر استاندارد نصب کلید و پریز در بخش بالکن باید ۱۲۰ سانتی‌متر از کف باشد. به‌این‌ترتیب موقع شستشو و نظافت بخش بالکن، به‌هیچ‌عنوان آب وارد کلید و پریزهای موجود در بالکن نمی‌شود.

حرف آخر

در این مطلب شمارا با ارتفاع استاندارد نصب کلید و پریز در ساختمان آشنا کرده و در مورد نحوه انجام این فرآیند اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه کردیم. توجه به نکات گفته‌شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا بتوانید به‌صورت استاندارد و اصولی اقدام به نصب کلید و پریز کنید.

در صورت تمایل به خرید انواع کلید و پریز می‌توانید به فروشگاه اینترنتی بابا ادیسون مراجعه فرمایید.

از پیج اینستاگرام ما حمایت کنید.