مقالات

کلید مینیاتوری چیست و راهنما خرید کلید مینیاتوری

راهنما خرید کلید مینیاتوری

کلید مینیاتوری از مهم‌ترین موارد به‌عنوان محافظ، در صنعت برق به‌کار می‌رود. برای خرید انواع کلید مینیاتوری می‌توانید به بابا ادیسون فروشگاه لوازم صنعتی مراجعه کنید. راهنمای خرید کلید مینیاتوری به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین نوع کلید مینیاتوری را خریداری کنید.

کلید مینیاتوری از مهم‌ترین موارد به‌عنوان محافظ، در صنعت برق به‌کار می‌رود و مهم‌ترین وسیله‌ای است که از خطرات برقی در ساختمان‌ها جلوگیری می‌کند، به همین خاطر بابا ادیسون در این مطلب قصد دارد نکات مهم هنگام خرید کلید مینیاتور را به شما توضیح دهد، تا در انتخاب و تعیین آمپر و نصب کلید مینیاتوری، نکات لازم را بدانید. در این مقاله با نحوه تشخیص کلید مینیاتوری اصلی و تقلبی از یکدیگر و کاربرد آن‌ها آشنا می‌شوید، تا قبل از هر چیز توانایی تشخیص کلید مینیاتوری استاندارد را داشته باشید

کلید مینیاتوری چیست؟

کلید مینیاتوری یا قطع کننده مدار مینیاتوری، کلید الکترومکانیکی است که برای محافظت از مدار الکتریکی در مقابل جریان بیش‌ازحد ساخته می‌شود. این محصول به‌طور خودکار مدار الکتریکی را در حالت غیرعادی، در شرایط اضافه‌بار و همچنین در شرایط خرابی، خاموش می‌کند.

کلید مینیاتوری تجهیزات خانگی و صنعتی را در برابر اتصال کوتاه محافظت می‌کند. درصورتی‌که جریان عبوری در سیستم برق شما افزایش پیدا کند، کلید برق را قطع می‌کند و از آتش‌سوزی جلوگیری می‌کند. درواقع کلید مینیاتوری یا فیوز مینیاتوری ساده‌ترین وسیله برای حفاظت از وسایل برقی است که از وسایل برقی شما در برابر اتصال کوتاه و آتش‌سوزی محافظت می‌کند. درون این کلید دو عدد فلز غیر هم‌جنس وجود دارد. زمانی که جریان از حد مجاز عبور می‌کند، فلز خم‌شده و جریان را از مدار قطع می‌کند.

نکات مهم در انتخاب کلید مینیاتوری

انتخاب آمپر مناسب

حتماً کلید مینیاتوری، مناسب با جریان مصرفی انتخاب کنید. پس از محاسبه‌ی جریان مصرفی، کلیدی را انتخاب کنید که یک رده از جریان موردنیاز شما بیشتر باشد. مثلاً اگر جریان مصرفی شما 16 آمپر است کلید مینیاتوری مناسب برای شما 20 آمپر است. علت این‌که باید از کلید مینیاتوری با آمپری بیشتر استفاده کنید به وظیفه کلید برمی‌گردد، زیرا که کار اصلی کلید مینیاتوری این است که در هنگام اضافه جریان، برق را قطع کند بنابراین درصورتی‌که شما کلیدی با آمپری برابر با آمپر جریان مصرفی انتخاب کنید کلید به‌اصطلاح خواهد پرید.

استفاده از سیم مناسب

ترمینال‌های استفاده‌شده در اکثر کلیدهای مینیاتوری به‌طوری طراحی‌شده‌اند که توانایی اتصال ایمن برای سیم و کابل‌هایی با قطر 1 تا 16 میلی متر مربع را دارا هستند. ولی استفاده از سیم‌های ضعیف‌تر از جریان مصرفی باعث افزایش دمای سیم و ترمینال کلید مینیاتوری می‌شود که علاوه بر خطر آتش‌سوزی باعث ذوب شدن و تغییر شکل دادن مواد در پایانه‌های کلید مینیاتوری می‌شود. از طرفی با تغییر شکل دادن ترمینال‌های مینیاتوری آن‌ها گشاد می‌شوند و همین گشادشدن موجب لغزش و تکان خوردن سیم برقی که در پایانه‌های ترمینال متصل است می‌شود که این تکان باعث آمپر کشیدن و داغ شدن مضاعف کلید مینیاتوری می‌شود.

محکم کردن مینیاتوری در جای خود

حتماً کلید مینیاتوری را در جای خود محکم و فیکس کنید. در خیلی از موارد دیده می‌شود که به دلیل عدم دانش و تبحر کافی، کلیدهای مینیاتوری را به‌صورت آویزان درون جعبه‌فیوز رها می‌کنند. تکان تکان خوردن و لغزش کلید سبب آمپر کشیدن و داغ شدن کلید می‌شود همچنین احتمال برخورد به سایر سیم‌ها و فلزات رسانا در داخل جعبه‌فیوز وجود دارد. ابتدا بست مینیاتوری را بازکرده و سپس پس از قرار دادن کلید مینیاتوری به‌صورت مورب با زاویه 30 درجه نسبت به عمود بر روی ریل جعبه‌فیوز، بست را به‌طرف بالا فشار دهید تا کلید مینیاتوری در جای خود محکم و فیکس شود.

محل نصب مینیاتوری

توجه داشته باشید که کلید مینیاتوری نباید در محیط‌هایی که دارای دمای بالا، رطوبت، گردوغبار، گازهای سمی و زیاد هستند نصب شوند تا از بروز حوادثی مثل آتش‌سوزی و یا کارکرد نامناسب فیوز جلوگیری شود. همچنین باید کلید مینیاتوری را در مکانی نصب کنید که در دسترس عموم نباشد، به‌عنوان‌مثال کلید مینیاتوری تابلو اعلام حریق نباید به‌راحتی در دسترس عموم باشد تا به‌آسانی توسط افراد غیرمتخصص دست‌کاری، خاموش و یا خراب شود.

استفاده از شینه

حتماً جهت اتصال کلیدهای مینیاتوری به هم از شینه مینیاتوری یا باسبار استفاده کنید. این شینه‌ها برای انواع کلیدهای مینیاتوری در انواع آمپرها وجود دارد و از داغ شدن ترمینال ورودی مینیاتوری جلوگیری می‌کنند.

توجه به اطلاعات روی کلید مینیاتوری

خیلی از مواقع پیش می‌آید که به دلیل عدم توجه به نوشته‌های روی کلید مینیاتوری محصولی را اشتباه می‌خریم. و به اطلاعات درج‌شده روی کلید مینیاتوری توجه نمی‌شود، و همین کم‌توجهی موجب ایجاد حریق و یا برق‌گرفتگی می‌شود.

عملکرد کلید مینیاتوری

جریان بیش‌ازحد، با گرم کردن و ذوب کردن سریع سیم فیوز، آن را منفجر می‌کند. درنتیجه فیوز مینیاتوری اتصال الکتریکی را قطع می‌کند و با این کار، از بقیه مدار الکتریکی محافظت می‌کند. فیوزهای مینیاتوری معمولاً در جریان بیش‌ازحد، از بین نمی‌روند و مجدداً قابل‌استفاده هستند.

استفاده از کلیدهای مینیاتوری بسیار آسان است زیرا که عملیات روشن و خاموش کردن برای جداسازی مدار را آسان‌تر می‌کند. ازآنجایی‌که هادی در یک پوشش پلاستیکی قرار دارد، استفاده و عملکرد آن نیز بسیار ایمن است. توجه به این نکته بسیار مهم است که کلید مینیاتوری از انسان در برابر شوک‌های الکتریکی ناشی از نشت زمین محافظت نمی‌کند.

کلام پایانی

راهنمای خرید کلید مینیاتوری به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین نوع کلید مینیاتوری را خریداری کنید. کلید مینیاتوری یا همان فیوز مینیاتوری در یک شبکه الکتریکی ولتاژ پایین، جایگزین فیوز فشنگی شده است. زیرا کار با فیوز مینیاتوری از نظر الکتریکی مطمئن‌تر از فیوز است و فیوز مینیاتوری در مقایسه با فیوز فشنگی، نسبت به جریان اضافی نیز بسیار حساس‌تر است.

برای خرید انواع کلید مینیاتوری می‌توانید به بابا ادیسون فروشگاه لوازم صنعتی مراجعه کنید.