مقالات

راهنما انتخاب محافظ برق گوشی و لب‌ تاب

راهنما انتخاب محافظ برق گوشی و لب‌ تاب

در محافظ‌های برق جدید امکان اتصال کابل USB هم وجود دارد و معمولاً این قسمت با ولتاژ پایین است. برای اینکه از آسیب‌های ناشی از نوسانات برق، لب تابتان را ایمن نگه‌دارید محافظ برق ضروری است.

یکی از مشکلاتی که کاربران در ایران با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، نوسان برق است. حتماً اطلاع دارید که هر قطعه برقی مانند لب تاب به جریان برق دقیقی نیاز دارد و اگر این جریان دچار اختلال شود، احتمال آسیب رساندن به سیستم بسیار زیاد است. با توجه به قیمت گران لب تاب و گوشی داشتن محافظ برق مناسب لازم و ضروری است. محافظ برق برای لب تاب به شما کمک می‌کند تا بتوانید جریان برق دقیقی برای سیستم خود ایجاد کنید و با مشکل سوختن لب تاب یا بروز مشکل برای قطعه برقی خود مواجه نمی‌شوید. همراه بابا ادیسون باشید تا به بررسی خصوصیات بهترین محافظ برق برای لب تاب و گوشی بپردازیم تا بتوانید هنگام خرید تصمیم درستی بگیرید.

ضرورت محافظ برق برای لب تاب و موبایل

در هر خانه، شرکت، دفتر کار و کارگاهی وجود چند محافظ لازم و ضروری است. محافظ برق به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید از یک پریز برق، چند پریز ایجاد کنید تا به‌اندازه دستگاه‌های برقی خود پریز داشته باشید. مثلاً اگر روی میز کار خود در کنار لب تاب، گوشی موبایل خود را هم شارژ می‌کنید باید یک پریز برای شارژر گوشی داشته باشید. پس اولین کارایی محافظ برق تبدیل یک پریز به چند پریز بدون بروز مشکل ولتاژ است.

کاربرد دیگر محافظ برق که اهمیت بیشتری دارد، جلوگیری از ایجاد نوسانات برق است. محافظ برق، نوسان برق شهری را کنترل و جریان آن را منظم و مستقیم می‌کند. مثلاً اگر باتری گوشی شما براثر نوسان برق خراب شود، باید آن را تعویض کنید. در حال حاضر هم اکثر موبایل‌ها هم باتری غیرقابل تعویض دارند و در صورت بروز مشکل، باید باتری گوشی خود را تعویض کنید پس بهترین کار داشتن یک محافظ برق برای گوشی موبایل است.

نکات لازم برای خرید محافظ برق برای لب تاب

حتی اگر جریان برق هم نوسان نداشته باشد، دستگاه‌هایی که در کشورهای مختلف تولید می‌شوند دارای ولتاژ و آمپر متفاوتی هستند و اگر همراه آن دستگاه آداپتور وجود نداشته باشد، تأمین برق آن بسیار مشکل خواهد بود. برخی از محافظ‌های برق، امکان تنظیم ولتاژ و آمپر دقیق را هم دارند تا برای آن دستگاه مشکلی به وجود نیاید. مثلاً ممکن است باتری لب تاب شما با یک ولتاژ خاص شارژ شود که در این صورت استفاده از محافظ برق لازم است. هنگام خرید محافظ برق مناسب لب تاب باید چند نکته مهم زیر را در نظر بگیرید:

تعداد چندراهی یا امکان اتصال هم‌زمان دستگاه‌های مختلف

اولین و مهم‌ترین چیزی که به چشم می‌خورد، تعداد اتصال هم‌زمان دستگاه‌های مختلف است. اگر در کنار شارژ باتری لب تاب خود، از شارژر گوشی برای شارژ باتری گوشی هم استفاده می‌کنید، هنگام خرید محافظ برق باید توجه زیادی به تعداد پریزها یا تعداد سوراخ‌های آن داشته باشید.

فرضاً اگر برای منزل خود قصد خرید چندراهی برق‌دارید، شاید سه الی چهار عدد پریز برای شما کافی باشد اما اگر آن را برای محل کار خود می‌خواهید، قطعاً تعداد پریزهای آن باید بیشتر از شش تا باشد. زیرا در محل کار علاوه بر شارژر باتری لب تاب و شارژر گوشی از دستگاه‌های پرینت و اسکن هم استفاده می‌کنید و نمی‌توانید همیشه یکی از کابل‌ها را از برق بکشید و بعدی را نصب کنید. بنابراین در هنگام خرید محافظ برق حتماً به تعداد چندراهی آن توجه کنید.

طول کابل چندراهی جهت اتصال به پریز

طول کابل محافظ برق نیز اهمیت بسیار زیادی دارد؛ فرض کنید محل میز کار شما تا نزدیک‌ترین پریز بیش از سه متر باشد و بدون توجه به این امر، محافظ برقی با کابل دو متری خریده باشید. در این صورت یا باید محل میز کار خود را تغییر دهید یا کابل آن را عوض کنید که در هر دو صورت برای شما مشکل ساز است. بنابراین بهتر است هنگام خرید محافظ برق به طول کابل توجه کنید و آن را متناسب بافاصله میز کارتان تا پریز خریداری کنید.

میزان فاصله پریزها در محافظ برق

برخی از چندراهی‌های برق آن‌قدر فاصله بین پریزهای آن کم است که هنگام اتصال دستگاه خود با آن دچار مشکل می‌شوید، بنابراین هنگام خرید محافظ برق این موضوع را در نظر داشته باشید. اگر آداپتور وسایل برقی شما بزرگ است، باید محافظ برقی بگیرید که پریزهای آن فاصله زیادی از هم داشته باشند.

قابلیت اتصال USB به چندراهی برق

در محافظ‌های برق جدید امکان اتصال کابل USB هم وجود دارد و معمولاً این قسمت با ولتاژ پایین است. اگر از باتری گوشی شما از شارژ سریع یا فست شارژ پشتیبانی می‌کند، شاید این امکان خیلی مناسب نباشد اما اگر گوشی شما معمولی است و اجازه نمی‌دهد از شارژر گوشی استفاده کنید، قابلیت اتصال USB به چندراهی برق می‌تواند برای شما مفید باشد.

تنظیم‌کننده جریان برق برای جلوگیری از ایجاد نوسان

یکی از قابلیت‌های محافظ برق‌های جدید، این است که می‌توان جریان ورودی به وسایل برقی را تنظیم کرد. معمولاً محافظ برق فقط جریان را مستقیم می‌کند اما اگر نیاز به تنظیم جریان برق‌دارید، می‌توانید از این نوع چندراهی‌های برق استفاده کنید. البته باید توجه داشته باشید که کم بودن ولتاژ و آمپر هم می‌تواند به باتری لب تاب یا گوشی موبایل آسیب بزنید، بنابراین اگر واقعاً به آن نیاز دارید، از این محافظ برق استفاده کنید.

کلام پایانی

یکی از مشکلات بارز در کشور ما نوسانات برقی است. نوسانات برق می‌توانند سبب آسیب جدی به لوازم برقی ازجمله لب تاب و گوشی موبایل شود. برای اینکه از آسیب‌های ناشی از نوسانات برق، لب تابتان را ایمن نگه‌دارید محافظ برق ضروری است. نوسانات برق می‌تواند به برد لوازم برقی آسیب وارد کند و آن‌ها را بسوزاند.

برای خرید محافظ و چند راهی برق می‌توانید از فروشگاه بابا ادیسون استفاده کنید.

هنگام خرید محافظ برق مناسب برای لب تابتان حتماً به نکات ذکرشده توجه داشته باشید. دقت کنید که محافظی که خریداری می‌کنید حتماً باید دارای گارانتی باشد. محافظ برق لب تاب اگر دارای پورت USB باشد می‌توانید تلفن همراه خود را نیز به آن متصل کنید.

اگر به دنبال خرید محافظ برق مناسب برای لب تابتان هستید می‌توانید یک خرید مطمئن را در فروشگاه صنعتی بابا ادیسون تجربه کنید.