مقالات

راهنمای نصب و مشخصات کلیدهای محافظ جان

راهنمای نصب و مشخصات کلیدهای محافظ جان

ازنظر بصری «کلید برق» یکی از عناصر مداری است که مدار را قادر به باز و بسته شدن می‌کند.

کلیدهای برقی محصولاتی هستند که در انواع و مدل‌های مختلف تولید می‌شوند که می‌توانید در ادامه این مقاله باراهنمای نصب و مشخصات کلیدهای محافظ جان آشنا شوید.

کلیدهای الکتریکی عناصر مداری هستند که عمدتاً دو وظیفه را انجام می‌دهند. این وظایف به شرح زیر است:

  • جریان قطع در مدارهای الکتریکی
  • تغییر جهت جریان الکتریکی از یک هادی به هادی دیگر

معرفی کلیدهای محافظ جان و نحوه عملکرد آنها

یکی از علل اصلی در بروز خسارات مالی، صدمات و تلفات جانی به‌خصوص در منازل مسکونی، ادارات و مراکز تجاری و صنعتی، عدم رعایت مسائل ایمنی در بهره‌گیری از انرژی برق می‌باشد. در راستای حفاظت از جان اشخاص در مقابل خطر برق‌گرفتگی و پیشگیری از خطرات جریان نشتی، از کلیدهای محافظ جان استفاده می‌شود.

استفاده از این کلیدها بر اساس قوانین سازمان نظام‌مهندسی در ساختمان‌ها ضروری و اجباری می‌باشد. این کلیدها به‌عنوان حفاظت اضافی در سیستم برق محسوب می‌شود، چراکه فقط جریان نشتی را تشخیص می‌دهند و قادر به تشخیص جریان اضافه‌بار و اتصال کوتاه نیستند. حال سؤال اینجاست که جریان نشتی به چه معناست و کلیدهای محافظ جان چگونه کار می‌کنند؟

در صورت تمایل به خرید محافظ جان، از فروشگاه بابا ادیسون اقدام کنید.

کلیدهای محافظ جان چطور کار می‌کنند؟

این نوع کلید یک کلید اتوماتیک است که برای حفاظت از جان انسان و تجهیزات در برابر برق‌گرفتگی و جریان نشتی، طراحی و تولیدشده است. اساس کار کلیدهای محافظ جان، مقایسه جریان ورودی با جریان خروجی کلید است. ورودی این کلیدها، فاز و نول است. وقتی این کلید در مدار قرار می‌گیرد می‌تواند از افراد در برابر خطر برق‌گرفتگی ناشی از تماس مستقیم و یا غیرمستقیم ممانعت کند.

تماس مستقیم زمانی اتفاق می‌افتد که فرد به‌طور مستقیم با فاز تماس داشته باشد و تماس غیرمستقیم زمانی است که بدنهٔ هادی لوازم برقی در اثر اتصالی، برق‌دار شده باشد و شخص با بدنهٔ برق‌دار تماس داشته باشد. هنگام تماس با فاز یا بدنه برق‌دار، به جریان عبوری از بدن انسان، جریان نشتی گفته می‌شود.

کلیدهای محافظ جان این جریان را تشخیص داده و بر اساس میزان حساسیتی که نسبت به جریان نشتی دارند، به دو نوع خانگی و صنعتی تقسیم می‌شوند و افزون بر حفاظت از جان افراد در برابر تماس مستقیم و یا غیرمستقیم با برق، با ممانعت از ایجاد جریان نشتی از لوازم برقی و تجهیزات صنعتی نیز محافظت می‌کنند.

لذا درصورتی‌که جریان نشتی در مداری که دارای کلید محافظ جان است، بیشتر از حساسیت این کلید باشد، کلید وارد عمل شده و جریان ورودی و درنتیجه مدار را قطع خواهد کرد.

کلیدهای محافظ جان به دو دستهٔ کلی زیر تقسیم می‌شوند:

  • محافظت انسان در مقابل تماس مستقیم با قطعات الکتریکی (حساسیت ۳۰ میلی‌آمپر)
  • محافظت قطعات الکتریکی در مقابل خطر آتش‌سوزی (حساسیت ۳۰۰ میلی‌آمپر)

بهترین و باکیفیت‌ترین کلیدهای محافظ جان از برندهای معتبری چون اشنایدر را می‌توانید از وب‌سایت بابا ادیسون خریداری نمایید.

آیا کلید محافظ جان بدون ارت عمل می‌کند؟

گاهی امکان دارد مقدار جریان نشتی که از طریق بدنهٔ دستگاه به زمین منتقل می‌شود کمتر از جریان نشتی باشد که برای کلید طراحی‌شده است، درنتیجه کلید، توانایی قطع مدار را نخواهد داشت.

چراکه کلیدهای ۳۰ میلی‌آمپری به‌منظور حفاظت از جان انسان در برابر برق‌گرفتگی و بنا به میزان مقاومت بدن در برابر جریان نشتی طراحی‌شده‌اند.

لذا وجود اتصال به زمین در مداری که محافظ جان در آن به‌کاررفته است، ضروری می‌باشد. به این دلیل که این کلید بر اساس اختلاف جریان فاز و نول کار می‌کند. بااین‌وجود باز هم می‌توان از این کلیدها در ساختمان‌هایی که چاه ارت ندارند نیز استفاده نمود اما باز هم احتمال خطر برق‌گرفتگی و مرگ‌ومیر، به صفر نمی‌رسد.

نحوه عملکرد این نوع کلیدها بدین‌صورت است که با مقایسه اختلاف میان جریان رفت‌وبرگشت در صورت وجود اختلاف بین این جریان‌ها، مدار را قطع می‌کند. به بیان ساده‌تر، این سوئییچ جریان ورودی به دستگاه و جریان خروجی از آن را اندازه‌گیری می‌کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر روی نحوه‌ی عملکرد محافظ جان در برق ساختمان کیلک کنید.