مقالات

معرفی بهترین محافظ های برق مناسب برای نصب زیر کنتور

معرفی بهتر ین محافظ ها ی برق مناسب برای نصب زیر کنتور

پیشگیری از خسارات احتمالی، به تمامی وسایل برقیِ گران‌قیمت یکی از دغدغه‌های اصلی افراد ساکن در هر ساختمان مسکونی، به شمار می‌رود.‌ از‌این‌رو شرکت‌هایی با ساخت ابزار‌های محافظ برق (ولتاژ) زیر کنتوری (پشت کنتوری، ورودی) یک راه‌حل به ما ارائه دادند‌. این ابزار به تنهایی از تمامی تجهیزات برقی محافظت می‌کند.

محافظ زیر کنتوری در مسیر ورودی برق نصب می‌شود و با بروز هر گونه تغییر و اختلافِ ولتاژ، در کمترین زمان ممکن، مسیر ورودی برق را قطع می‌کند و در صورت رفع عیوب و ایجاد شرایط استاندارد، مجددا مسیر ورود جریان برق را وصل خواهد کرد.

این روند موجب پیشگیری از آسیب دیدن و خرابی تمامی تجهیزات الکتریکی و حتی افزایش طول عمر مفیدِ می‌شود.

با ما باشید برای معرفی چند محافظ ولتاژ زیر‌کنتوری‌:

1. محافظ ورودی کنتور 30 آمپر پارت الکتریک

روی بدنه محافظ برق ورودی، یک نمایشگر ولتاژ قرار گرفته که مقدار ولتاژ را به صورت لحظه‌ای نمایش می‌دهد. در قسمت پایین نمایشگر ولتاژ، یک نمایشگر دیگر وجود دارد که حالت ولتاژ (عادی، ولتاژ غیرعادی) و زمان تاخیر را نمایش می‌دهد. زمانی که ولتاژ کمتر از 175 و یا بیشتر از 250 ولت شود، محافظ، جریان برق را قطع خواهد کرد و پس از 3 دقیقه، با بازگشت ولتاژ به محدوده ایمن (220 ولت)، مجددا محافظ روشن و جریان برقرار خواهد شد.

 • بدنه‌ی این محافظِ ورودی، از پلاستیک باکیفیت ساخته شده است.
 • دارای حداکثر توان قابل تحمل معادل 6500VA
 • جریان آن حداکثر معادل 30 آمپر است.
 • تمامی محصولات پارت الکتریک دارای 24 ماه گارانتی معتبر هستند.
 • مورد تایید شبکه فروش و نصب گلدیران
 • گواهینامه استاندارد اروپا (CE)
 • استاندارد ایران

2. محافظ زیر کنتور نگار آزمایش

محافظ دیجیتال پیشرفته دیجیتال نگار آزمایش، قابلیت این را دارد که تمامی تجهیزات برقی یک آپارتمان را در برابر نوسانات و شوک‌های ولتاژ برق محافظت کند. می‌توان گفت که تا حدی هم باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. همچنین لازم است بدانید که این نوع محافظ را می‌توان برای کولرهای گازی و تجهیزات برقی پرمصرف تک فاز نیز استفاده کرد.

در صورتی که برق منطقه دارای نوسان باشد، این محافظ برق، برقِ واحد را قطع می‌کند. بعد از پایدار شدن جریان برق، برق ساختمان نیز به حالت اول برمی‌گردد.

البته می‌توان این محافظ را بعد از فیوز یک‌ بخش از منزل (آشپزخانه، سالن پذیرایی و غیره) نیز نصب کرد؛ تا تمام وسایل آن قسمت از خانه‌ی‌تان، در برابر نوسان ایمن باشد.

نگار آزمایش، مجهز به نمایشگر دیجیتال، سیستم هشدار صوتی و VAR (جهت حفاظت از تجهیزات برقی در برابر صاعقه و شوک‌های لحظه‌ای برق) است.

3. محافظ ولتاژ ورودی 1200 سارا

محافظ ولتاژ زیر کنتوری سارا، برای حفاظت از تجهیزات الکترونیکی، صوتی و تصویری، تجهیزات آشپزخانه و غیره به کار برده می‌شود. این محصول با مقاومت در برابر ولتاژ‌های غیر‌استاندارد و مضر، مانع از سوختن تجهیزات می‌‌شود. این محافظ ولتاژ زیر کنتوری به صورت کابلی تولید می‌شود و می‌توان آن را در زیر کنتور یا فیوز اصلی ورودی برق منزل، نصب کرد.

محصولات این شرکت کیفیت بسیار بالایی دارند و می‌توان تا سال‌های متمادی از آن‌ها استفاده کرد. چون محصولاتِ گروه صنعتی سارا دارای نشان استاندارد از سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران است. تمامی محافظ برق‌های این شرکت از 2 سال گارانتی و 10 خدمات پس‌از فروش برخوردار هستند.

4. محافظ زیر کنتور تیراژه مدل S9009 زیر کنتوری

مدل محافظ ولتاژ تیراژه، بدون کابل است و برای استفاده از آن باید سیم‌های برق را به دستگاه مربوطه متصل کنید. این سبک محافظ، به خصوص برای کولرهای گازی مناسب است. البته می‌تواند به عنوان محافظ پشت کنتوری نیز مورد استفاده قرار گیرد.

روی بدنه این محافظ، 3 عدد چراغ کوچک LED تعبیه شده:

– در حالت عادی:

 • چراغ سبز روشن است.
 • ولتاژ در محدوده 170 تا 240 ولت است.

– قطع دستگاه:

 • دستگاه با کاهش ولتاژ (زیر 170 ولت) یا افزایش ولتاژ (بیشتر از 240 ولت)، قطع خواهد شد.
 • چراغ قرمز روشن است.
 • تا زمانی که ولتاژ به محدوده 170 تا 240 برگردد، دستگاه قطع می‌ماند.

– تاخیر پس از برگشت جریان به حالت استاندارد:

 • پس از برگشت ولتاژ به حدود استاندارد (170 تا 240 ولت)، در وضعیت تاخیر قرار دارد.
 • چراغ قرمز روشن است.
 • اتصال برق پس از گذشت 4 دقیقه و در صورت ثابت ماندن ولتاژ در محدوده استاندارد، مجددا چراغ سبز روشن خواهد شد.

5. محافظ لوازم برقی زیر کنتوری نمودار کنترل مدل M205

محافظ برق الکترونیکیِ نمودار کنترل مدل M205، یک محافظ ولتاژ با‌کیفیت است که برای استفاده در کولرهای گازی و زیر کنتوری مناسب است. این محافظ ولتاژ دارای بدنه‌ای از جنس ورق آهنی با روکش رنگ الکترواستاتیک است که ضد‌خش بوده و با گذشت زمان قابلیت حفظ ظاهر را دارد.

این محافظ ولتاژ سه نشانگر LED و یک دکمه خاموش و روشن (برای نمایش ولتاژ عادی، زمان تاخیر و ولتاژ غیر‌عادی) دارد. زمان تاخیر 5 دقیقه‌ای این مدل، به شما این امکان را می‌دهد که پس از قطع و وصل شدن برق، جریان با تاخیر به دستگاه انتقال یابد و از آسیب ناگهانی به برد جلوگیری کند.

محافظ ولتاژ الکترونیکی نمودار کنترل مدل M205، قابلیت پشتیبانی از حداکثر جریان انتقالی 30 آمپر را داشته و ولتاژ بالای 250 و پایین 170 را قطع خواهد کرد. بازه 170 تا 250 ولت، ولتاژ قابل قبول برای این دستگاه است.

استفاده از محافظ ولتاژ با کیفیت در کولرهای گازی و سایر لوازم الکترونیکی می‌تواند از خسارت ناشی از قطع و وصل شدن و نوسانات برق جلوگیری کند و همچنین از آتش‌سوزی ناشی از این نوسانات جلوگیری کند.

جمع‌بندی:

محافظ زیر کنتوری از ضرور‌ترین ابزار‌های هر خانه به شمار می‌رود. چون با نصب آن، دیگر نیازی به محافظ‌های تکی نیست. فقط با نصب یک محافظ که در زیر کنتور وصل می‌شود تمامی دستگاه‌های الکترونیکی خانه در مقابل نوسانات ایمن می‌مانند. ما در این مقاله فقط به چند مورد از بهترین محافظ برق‌های پشت کنتوری اشاره کردیم. اما تعداد زیادی از محافظ‌های ‍ورودی، در بازار موجود هستند که می‌توانید برای انتخاب درست و مناسب با بابا ادیسون تماس بگیرید.