مقالات

از دماسنج در صنعت برق چه استفاده‌هایی می‌شود؟

از دماسنج در صنعت برق چه استفاده‌هایی می‌شود؟

ازجمله مهم‌ترین ابزارهای مورداستفاده در صنعت برق ابزارهای اندازه‌گیری دقیق دما می‌باشد. در فرایندها و تجهیزات گوناگون، انواع دماسنج‌های صنعتی مورداستفاده مهندسان قرار می‌گیرد.

ابزارهای ترموکوپل و ابزارهای ترمومتر یا همان دماسنج دو نوع مهم ابزارهای اندازه‌گیری دما هستند که کاربرد آن‌ها در صنعت برق بسیار زیاد است. همان‌طور که می‌دانید دما یک مقدار فیزیکی و نسبی است که میزان سردی و یا گرمی یک جسم را مشخص می‌کند.

در صنعت برق مشخص بودن میزان دما به جهت جلوگیری از حوادث و خطرات بحرانی اهمیت بسیار زیادی دارد. به‌این‌ترتیب این ابزارها به کمک متخصصان صنعت برق می‌آیند تا بتوانند در مواقع مهم اقدامات لازم را انجام دهند.

دما به‌عنوان یک متغیر حیاتی در انجام فرآیندهای مختلف و پروژه‌های گوناگون باید به‌طور دائم بررسی و اندازه‌گیری شود. همان‌طور که گفتیم انواع متفاوتی برای ابزارهای اندازه‌گیری دما وجود دارد اما هدف مشترک همه این ابزارها حساسیت در تغییر ویژگی فیزیکی برای مشخص کردن دما است. در ادامه این مطلب با بابا ادیسون همراه باشید تا با انواع دماسنج‌های کاربردی در صنعت برق آشنا شوید.

انواع دماسنج یا ترمومتر صنعتی

دماسنج‌ها و یا ترمومترهای صنعتی برای اطمینان از کنترل فرایندها و نظارت درست بر آن‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. انواع مختلف دماسنج‌ها کاربردهای متفاوتی در صنعت برق دارند.

اما بااین‌حال؛ قبل از به‌کارگیری یک دماسنج باید با کارایی دقیق آن آشنایی لازم داشته باشید و سپس برای استفاده از آن اقدام نمایید. همان‌طور که می‌دانید امروزه در بازار، دماسنج‌های صنعتی متنوعی موجود است که لازمه انتخاب درست، شناخته انواع دماسنج‌های صنعتی می‌باشد.

مهم‌ترین نکاتی که زمان خریداری یک دماسنج باید مدنظر قرار دهید مواردی مثل میزان درجه حرارت موجود در فرآیندهای صنعتی، نوع عملکرد و فشاری که به دستگاه وارد می‌شود و همچنین مواد شیمیایی مورداستفاده است.

اهمیت دماسنج‌ها در صنعت برق ازآن‌جهت بررسی می‌شود که این ابزارها با نشان دادن میزان دما و اعلام محدوده خطر از بروز حوادث بسیاری جلوگیری می‌کند. حالا که بااهمیت کاربرد دماسنج در صنعت برق آشنا شده‌اید بهتر است با انواع این ابزارها نیز آشنایی کافی کسب نمایید.

دماسنج آزمایشگاهی

کاربرد ترمومتر آزمایشگاهی، اندازه‌گیری دمای جامدات و مایعات در آزمایش‌های مختلف می‌باشد. این دماسنج‌ها محدوده دمایی بین ۵ درجه تا ۱۱۰ درجه سانتی‌گراد و حتی دمای بالاتر را نشان می‌دهد.

دماسنج دیجیتال

دماسنج دیجیتال با استفاده از یک مدار الکترونیکی، دما را اندازه‌گیری می‌کند. پس از ثبت اطلاعات توسط دستگاه، داده‌ها به یک میکروچیپ ارسال می‌شود. سپس دما به‌صورت عددی بر روی صفحه دیجیتال نشان داده می‌شود. دماسنج‌های دیجیتالی کاربرد آسان و سریعی دارند و ازنظر اقتصادی نیز به‌صرفه هستند. این دماسنج‌ها علاوه بر صنعت، برای اندازه‌گیری دمای بدن نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند.

دماسنج مادون‌قرمز

یکی از دقیق‌ترین و کاربردی‌ترین ابزارهای اندازه‌گیری دما در صنعت برق، دماسنج مادون‌قرمز است. این دماسنج همان‌طور که از نامش پیداست انرژی مادون‌قرمز ساطع‌شده از یک منبع حرارتی را دریافت و سپس حرارت اجسام را تعیین می‌کند.

اساس این نوع دماسنج قوانین مربوط به انتشار رادیواکتیو می‌باشد. درواقع دماسنج مادون‌قرمز بدون تماس مستقیم با اجسام و برحسب تابش اشعه مادون‌قرمز قادر است حرارت آن‌ها را تعیین نماید.

دماسنج پروب

دماسنج پروب، به‌عنوان یکی از رایج‌ترین ابزارها جهت بررسی فوری دمای مواد غذایی و مایعات مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد. دماسنج پروب، یک نوک‌تیز دارد که توسط آن در مواد غذایی و مایعات غوطه‌ور می‌شود و می‌تواند دمای آن‌ها را تعیین نماید.

دماسنج ترموکوپلی ‌

دماسنج ترموکوپلی که از انواع دماسنج‌های تماسی است بر اساس پدیده ترموالکتریک مهندسی‌شده است. نام دیگر این دماسنج، دماسنج جفت حرارتی، می‌باشد. دماسنج ترموکوپلی به‌وسیله دو رشته سیم هادی نازک غیرهمگون به‌عنوان‌مثال آهن و نقره که به یکدیگر متصل هستند و در انتها به یک آمپرمتر متصل شده‌اند می‌تواند میزان حرارت اجسام را تعیین کند.

دماسنج نانو-کلوین

این دماسنج بر اساس قوانین الکترومغناطیس کار می‌کند و از انواع دماسنج‌های نوری محسوب می‌شود. این ابزار توانایی اندازه‌گیری درجه حرارت تا ۳۰ میلیاردیوم را دارد. این دماسنج به‌وسیله چرخش نورهای سبز و قرمز به دور کریستال صفحه شیشه‌ای، دمای اجسام را تعیین می‌کند.

ترمومتر نانو-کلوین ازجمله دقیق‌ترین و بهترین ترمومترهایی است که تاکنون در صنایع مورداستفاده قرارگرفته است؛ چراکه فناوری ساخت این دماسنج، نوین و بسیار جدید است. کاربرد و دقت این دماسنج به‌قدری بالاست که می‌تواند حتی حرارت اشیا هنگام حرکت اتم را نیز اندازه‌گیری کند. به‌این‌ترتیب از دماسنج نانو-کلوین در صنعت برق به‌وفور استفاده می‌شود.

کاربرد دماسنج در صنعت برق

امروزه انواع حسگر و دستگاه‌ها برای تعیین میزان حرارت در صنایع مورداستفاده قرار می‌گیرد. شاید برای شما سؤال باشد که چرا استفاده از دماسنج در صنعت برق ضروری است. پاسخ بابا ادیسون به شما این است که دما به‌عنوان یک متغیر بسیار حیاتی باید در انواع فرآیندها بررسی شود؛ چراکه گاهی در برخی از فرآیندها حتی تغییرات کم درجه حرارت نیز باعث ایجاد حوادث جبران‌ناپذیر می‌شود.

از مهم‌ترین بخش‌هایی که درجه حرارت آن‌ها باید تحت کنترل باشد می‌توان به دمای مایعات در فرآیندهای پشتیبانی، دمای اجسام جامد مثل صفحات فلزی، یاتاقان‌ها و شافت‌ها در یک قطعه ماشین‌آلات اشاره کرد.

کلام آخر

همان‌طور که در این مطلب خواندید انواع دماسنج صنعتی کاربردهای متنوعی در صنعت برق‌دارند و هر یک به‌گونه‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد. فروشگاه بابا ادیسون با ارائه انواع دماسنج‌های صنعتی در تلاش است تا فرایندها و پروسه‌های صنعت برق با کمترین خطر به انجام برسد.

کاربرد دماسنج‌ها در صنعت برق انکارناپذیر است و حذف این ابزارها در این رشته امکان‌پذیر نیست؛ چراکه در صورت عدم استفاده از انواع دماسنج در فرآیندهای متفاوت ممکن است خطرات و حوادث جبران‌ناپذیری رخ دهد.

فروشگاه بابا ادیسون با فروش محصولات برق صنعتی از بهترین و معتبرترین برندهای حال حاضر در این صنعت در تلاش است تا متخصصان این رشته با آسودگی خاطر به فعالیت‌های گوناگون بپردازند و خدمات شایانی را به مردم جامعه ارائه دهند.

https://www.instagram.com/babaedison.ir