مقالات

محافظ جان چیست؟

محافظ جان چیست

کلید محافظ جان می‌تواند از آسیب‌های جانی و مالی اشخاص در دستگاه‌ها و تجهیزات مختلف جلوگیری کند. جهت نصب کلید محافظ جان، ابتدا لازم است که تا استانداردها و دستورالعمل‌هایی که برای نصب وجود دارد به‌صورت دقیق رعایت کنید.

کلید محافظ جان یکی از انواع کلیدهای حفاظتی برقی است که برای حفاظت از اشخاص و تجهیزات، در یک سیستم برقی کاربرد دارد. کلید محافظ جان، یکی از ایمن‌ترین کلیدهای حفاظت برای تشخیص و قطع جریان نشتی برق و همچنین جلوگیری از ایجاد شوک ناشی از تماس غیرمستقیم با برق است.

محافظ جان نوعی کلید است که جریان سیم‌های رفت‌وآمد را محاسبه و مقایسه می‌کند و درصورتی‌که تفاوت ولتاژی میان این سیم‌ها باشد منجر به قطع مدار می‌شود. اختلاف‌پتانسیل در سیم‌های رفت‌وآمد، براثر به وجود آمدن جریان نشت است که این جریان توسط کلید محافظ جان یا RCD تشخیص داده می‌شود و مدار را قطع می‌کند و از بروز حوادثی مثل آتش‌سوزی یا برق‌گرفتگی جلوگیری می‌کند.

کلیدهای محافظ جان در دو نوع خانگی و صنعتی ساخته می‌شوند و در اماکن صنعتی و مسکونی به‌کار می‌رود که علاوه بر محافظت جانی افراد موجب محافظت و جلوگیری از آسیب دیدن دستگاه‌ها و تجهیزات مختلف صنعتی می‌شود.

مزایای کلید محافظ جان

کلید محافظ جان می‌تواند از آسیب‌های جانی و مالی اشخاص در دستگاه‌ها و تجهیزات مختلف جلوگیری کند. درصورتی‌که در بدنه وسایل الکتریکی و یا اینکه در سیستم سیم‌کشی ساختمان، نشتی جریان وجود داشته باشد، باگذشت زمان میزان این نشتی افزایش‌یافته و ممکن است سبب سوختن و آسیب دیدن وسایل برقی در منزل یا صنایع مختلف شود. به‌کار بردن کلید محافظ جان در کاهش میزان هدر رفتن انرژی الکتریکی نیز مؤثر است و علاوه بر محافظت‌های جانی و مالی موجب صرفه‌جویی اقتصادی هم می‌شود. قیمت کلیدهای محافظ جان با توجه به برند شرکت سازنده و آمپر کلید، در بازار متفاوت است، شما می‌توانید محافظ جان عالی و باکیفیت را از فروشگاه تخصصی لوازم صنعتی بابا ادیسون خریداری کنید.

نحوه کارکرد محافظ جان

نحوه عملکرد محافظ جان به این شکل است که درصورتی‌که مجموع جریان‌های خروجی کلید با جریان‌های واردشده به آن باهم برابر نباشند یعنی بخشی از جریان به‌جای اینکه از طریق رساناها به مدار برگردد توسط راه‌های دیگر مانند زمین به منبع وارد شود، کلید محافظ باعث قطع شدن جریان برق می‌گردد.

این مقدار جریان برگشتی به منبع مقدار ناچیزی است اما درهرصورت ممکن است سبب برق‌گرفتگی و آتش‌سوزی و درنهایت آسیب به اشخاص شود.

استانداردهایی که وجود دارد نشان‌دهنده این است که حداکثر مقدار جریانی که بدن یک فرد می‌تواند تحمل کند به‌اندازه 30 میلی آمپر در مدت 200 میلی ثانیه است که کلید محافظ جان پیش ازآن‌که این مقدار جریان به بدن فرد برسد مدار را قطع نموده و از بروز برق‌گرفتگی جلوگیری می‌کند.

البته سیستم‌های انتقال زمین هم قادر به جلوگیری از رسیدن برق به بدن فرد و پیشگیری از بروز خطر هستند اما فرقی که این سیستم با سیستم حفاظت جان دارد این است که درصورتی‌که نقص عایق در وسایل الکتریکی مختلف وجود داشته باشد سیستم انتقال زمین می‌تواند مؤثر واقع شود اما این سیستم درصورتی‌که بدن فرد در تماس مستقیم با وسیله الکتریکی باشد قادر به انجام کار خاصی نمی‌باشد؛ اما کلیدهای محافظ جان قادر به قطع جریان به‌محض تماس بدن با بدنه وسایل الکتریکی است.

نحوه نصب محافظ جان

جهت نصب کلید محافظ جان، ابتدا لازم است که تا استانداردها و دستورالعمل‌هایی که برای نصب وجود دارد به‌صورت دقیق رعایت کنید تا نصب این قطعه به‌صورت صحیح انجام شود.

در ابتدا نیاز است تا میزان جریان نشتی که در محل نصب کلید محافظ جان وجود دارد را به‌وسیله آمپرمتر اندازه‌گیری کنید و اگر این میزان بیشتر از 20 درصد حساسیت جریان نشتی نامی کلید بود، کلید RCD را نصب کنید.

در کلیدهایی که دو پل هستند سیم نول باید به ترمینالی که با علامت N مشخص‌شده است و سیم فاز به ترمینالی که با علامت L مشخص‌شده است متصل شود.

در سیستم‌هایی که تک فاز هستند سیم‌های نول و فاز باید به ورودی و خروجی کلید متصل شوند. این اتصال در سیستم‌هایی که سه فاز می‌باشند به‌صورت اتصال چهار سیم که سه مورد از آن‌ها سیم فاز و دیگری نول می‌باشد صورت می‌گیرد. اتصال سیم‌های ورودی و خروجی می‌تواند هم از بالا و هم از پایین انجام گیرد و این بستگی به موقعیت نصب کلید دارد.

برای مشترکین تک فاز یا خانگی، کلید محافظ جان به‌صورت دو پل یعنی فاز و نول به‌کار می‌رود و برای مشترکین سه فاز یا صنعتی این کلید به‌صورت چهار پل صورت می‌گیرد. سیستم چهار پل هم می‌تواند باسیم نول و هم بدون آن انجام شود.

مقدار جریانی که سبب قطع خودکار کلیدها می‌شود از 10 میلی آمپر تا 0.5 آمپر بوده و مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا قطعی صورت گیرد حداکثر 150 میلی ثانیه است. دمای کاری کلید محافظ جان برای قطع کردن جریان نشتی متناوب AC از 35- تا 70+ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

بنابراین جهت جلوگیری از خطرات احتمالی استفاده از محافظ جان باکیفیت ضروری است، بابا ادیسون فروشگاه لوازم صنعتی، بهترین انتخاب برای خرید محافظ جان است.

کلام پایانی

یکی از دلایل اصلی در بروز خسارات مالی، صدمات و تلفات جانی در منازل مسکونی، مراکز اداری، تجاری و مجتمع‌های صنعتی عدم رعایت نکات ایمنی در استفاده از انرژی برق است. به‌منظور حفاظت از جان افراد در مقابل خطر برق‌گرفتگی و جلوگیری از خطرات جریان نشتی، استفاده از کلیدهای محافظ جان لازم و ضروری است.

استفاده از کلید محافظ جان بر اساس قوانین نظام‌مهندسی در ساختمان‌های مسکونی و تجاری اجباری است و به‌عنوان حفاظت اضافی در سیستم برق محسوب می‌شود. چون کلید محافظ جان فقط جریان نشتی را تشخیص می‌دهد و قادر به تشخیص جریان اضافه‌بار و اتصال کوتاه نیست.

شما می‌توانید محافظ برق سالم و باکیفیت را باقیمتی مناسب از فروشگاه لوازم صنعتی بابا ادیسون خریداری کنید.