مقالات

سنسور جریان متناوب چیست و چه کاربردهایی در برق صنعتی دارد؟

سنسور جریان متناوب چیست و چه کاربردهایی در برق صنعتی دارد؟

سنسور جریان متناوب یک سنسور غیرتهاجمی برای اندازه‌گیری جریان متناوب است. این نوع سنسور هسته تقسیم‌شده را می‌توان در اطراف سیم برق یا خنثی، تعبیه کرد.

سنسور جریان متناوب از اصل اثر هال خود استفاده می‌کند زیرا ولتاژ خروجی در پاسخ به میدان مغناطیسی که سنسور با آن در تماس است تغییر می‌کند. سنسورهای جریان متناوب برای کاربرد سنجش جریان، تشخیص سرعت، سوئیچینگ مجاورت و موقعیت‌یابی استفاده می‌شوند.

قبل از شروع مقاله شاید تمایل داشته باشید انواع سنسور را بشناسید، در صورت تمایل از مقاله معرفی انواع سنسور استفاده کنید.

سنسور جریان متناوب چیست و چه کاربردهایی در برق صنعتی دارد؟

سنسورهای جریان AC معمولاً همراه با مدار استفاده می‌شوند که باعث می‌شود دستگاه بتواند به‌صورت دیجیتالی روشن و خاموش شود. به همین دلیل است که اغلب از آن به عنوان سوئیچ یاد می‌شود. این امر در بسیاری از کاربردهای صنعتی و تجهیزات مصرفی دیده می‌شود و به دلیل دقت و قابلیت اطمینان سنسورهای جریان متناوب، به مکانی رایج برای مهندسان تبدیل‌شده‌اند.

برای اندازه‌گیری سرعت حرکت شفت یا چرخ می‌توان از سنسور جریان متناوب استفاده کرد. این می‌تواند در سیستم شکستن ضد قفل، سرعت‌سنج یا موتور احتراق داخلی باشد.

سنسورهای جریان متناوب می‌توانند مکان مغناطیس دائمی را در موتورهای الکتریکی تشخیص دهند. اگر فاصله آهنرباها به‌طور مساوی باشد، ولتاژ سنسور AC دو بار در هر دور به حداکثر می‌رسد و ما معمولاً این را می‌بینیم تا مطمئن شویم درایوهای دیسک سرعت مناسبی دارند.

سنسور جریان متناوب از نسبت میدان الکتریکی القاشده به محصول چگالی جریان و میدان مغناطیسی اعمال‌شده استفاده می‌کند. به این ضریب هال می‌گویند. آنچه در این مورد قابل‌استفاده است ویژگی‌های ماده‌ای است که در ایجاد هادی استفاده می‌شود.

کاربردهای سنسور جریان متناوب در برق صنعتی

یک سنسور جریان متناوب محدوده‌ها و فناوری‌های مختلفی را برای نیازهای تجاری یا صنعتی ارائه می‌دهد. این حسگرها جریان‌های الکتریکی را تشخیص می‌دهند و سیگنال‌هایی را به‌طور متناسب تولید می‌کنند. آنها یک یا چند جزء برقی را نظارت می‌کنند.

سنسورهای جریان و ولتاژ امکان حل کلیه مشکلات درزمینه الکترونیک قدرت مربوط به ایجاد سیستم‌های بازخورد در تجهیزات الکتریکی و همچنین در اندازه‌گیری و کنترل ولتاژ و جریان مستقیم، متناوب، پالسی را در محدوده وسیعی با دقت بالا می‌دهند. این دستگاه‌ها بازخورد دقیق و مجزا را در سیستم‌های کنترل درایو DC و AC در فناوری مبدل ارائه می‌دهند.

سنسور جریان متناوب چیست و چه کاربردهایی در برق صنعتی دارد؟

سنسورهای جریان دیفرانسیل (جریان نشتی) امکان اندازه‌گیری جریان اختلاف در هادی جلو و عقب را می‌دهد، بنابراین سیگنالی متناسب با جریان نشتی به دستگاه اندازه‌گیری ارسال می‌کند یا از طریق پروتکل مبادله منتقل می‌شود. سنسورهای مدرن با جریان مستقیم و متناوب کار می‌کنند.

هنگام انتخاب سنسورهای جریان متناوب چه پارامترهایی باید در نظر گرفته شود؟

انتخاب سنسورها با پیش‌نیازهای فنی و اقتصادی همراه است. بنابراین، تمام جوانب کاربرد آنها باید در نظر گرفته شود.

در بین پارامترهای فنی باید به موارد زیر توجه ویژه‌ای داشت:

  • تأثیرات الکتریکی
  • تأثیرات مکانیکی
  • اثرات دما
  • شرایط عملیاتی

در عمل، اغلب ترکیبی از چندین عامل وجود دارد که باید باهم ارزیابی شوند تا مناسب‌ترین گزینه‌های حسگر انتخاب شوند.

برای کاربردهای پیچیده‌تر سنسور، عواملی مانند:

  • تأثیرات مغناطیسی خارجی

  • تداخل الکترومغناطیسی

  • شیب نبض

  • الزامات ویژه برای استحکام دی‌الکتریک

  • سازگاری با استانداردهای موجود

در صورت مشکل در انتخاب نوع سنسور، با متخصصان ما در مجموعه وب‌سایت بابا ادیسون مشورت کنید، آنها سنسوری را به شما پیشنهاد می‌دهند که کاملاً با مشخصات کاربردی مطابقت دارد.

نتیجه‌گیری

تجزیه‌وتحلیل روندهای جهانی در استفاده از سنسورهای اندازه‌گیری فعلی نشان می‌دهد که امروزه چنین دستگاه‌هایی در صنایع مختلف به‌خصوص برق صنعتی تقاضای زیادی دارند.

اکثر این سنسورها از اصل اندازه‌گیری جریان با استفاده از اثر هال استفاده می‌کنند که مزایای اصلی آنها را فراهم می‌کند: جداسازی گالوانیکی مدارهای اولیه (قدرت) و ثانویه (اندازه‌گیری)، حساسیت بالا، محدوده دمای عملیاتی گسترده و غیره. قیمت پایین، ابعاد کوچک و درعین‌حال، قابلیت اطمینان بالای عملیات به این واقعیت کمک می‌کند که آنها در درایوهای الکتریکی بسیاری از دستگاه‌ها، ازجمله دستگاه‌های حمل‌ونقل سیار، استفاده می‌شوند.

چنین سنسورهایی به‌عنوان مبدل‌های اولیه اساس اتوماسیون و سیستم‌های کنترل تولید، سیستم‌های کنترل فرآیند خودکار و غیره هستند.

در صورتی که تمایل به خرید سنسور دارید می‌توانید از فروشگاه بابا ادیسون استفاده کنید.