مقالات

راهنمای خرید انواع سنسور برق صنعتی

راهنمای خرید انواع سنسور برق صنعتی

سنسور یکی از تجهیزاتی است که بانام حسگر هم شناخته می‌شود. در حقیقت این محصول تجهیزات حس کننده است که کمیت‌های فیزیکی را به کمیت‌های الکتریکی پیوسته و یا غیر پیوسته تبدیل می‌کند. کمیت‌های فیزیکی مانند حرارت رطوبت فشار و دما هستند. در حقیقت حسگرها انواع مختلفی دارند در این مقاله سعی داریم در مورد خرید انواع سنسور مطالبی ارائه دهیم. از این محصولات در دستگاه‌های اندازه‌گیری سیستم‌های کنترل آنالوگ و دیجیتال به‌طور گسترده استفاده می‌کنند.

در صورتی که اطلاعاتی راجع‌به سنسورها ندارید، مقاله سنسور چیست را مطالعه فرمایید.

برای خرید سنسور ابتدا باید در مورد انواع آن اطلاعاتی کسب کنید. در حقیقت این‌گونه از تجهیزات یکی از المان‌های جدانشدنی از دستگاه‌های کنترل اتوماتیک هستند که استفاده از آنها الزامی است. کاربرد حسگر به این صورت است که موجب تغییر وضعیت عملکرد دستگاه‌ها می‌شوند. به این صورت که اطلاعات را از وضعیت اجزای متحرک سیستم اخذ کرده و به واحد کنترل ارسال می‌کنند.

راهنمای خرید انواع سنسور برق صنعتی

قبل از خرید انواع سنسور برق صنعتی در ابتدا باید در مورد کاربرد هر یک از محصولات اطلاعاتی کسب کنید. همان‌طور که می‌دانید حسگرها به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. یکی از بزرگ‌ترین دسته‌بندی‌های انواع سنسور برق صنعتی بر اساس عملکرد است که در قسمت فوق آن کردیم به دو دسته سنسورهای تماسی و غیر تماسی دسته‌بندی‌شده. علاوه بر این باید توجه داشته باشید که هر یک از انواع سنسورها که در این مقاله بیان کردیم کاربرد متفاوتی با نوع دیگر دارد.

به‌عنوان‌مثال سنسورهای خازنی که یکی از قدرتمندترین انواع حسگرها هستند که در تجهیزات پیچیده و شرایط سخت مورداستفاده قرار می‌گیرند. اجزای تشکیل‌دهنده سنسورهای خازنی شامل مقاومت الکتریکی و خازن است. حسگرهای رطوبت اطلاعات رطوبت نسبی محیط را دریافت می‌کنند و سپس به اندازه‌گیری آن می‌پردازند و سنسورهای فشار، فشار را احساس می‌کنند و آن را به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کنند. همان‌طور که مشاهده کردید کاربرد هر یک از این محصولات مختلف است.

در مورد کاربرد انواع سنسور

پیشرفت تکنولوژی و از طرف دیگر پیشرفت اتوماسیون و دستگاه‌های صنعتی موجب شده تا استفاده از سنسور افزایش پیدا کند. به همین جهت است که افراد بسیار زیادی روزانه برای خرید سنسور در دستگاه‌های صنعتی مراجعه می‌کنند. در حقیقت سنسورها یکی از اعضای حسی سیستم صنعتی هستند که وظیفه‌شان تبدیل و جمع‌آوری اطلاعات است. همچنین در مورد المان‌های کاربردی باید بیان کنیم که پروسه‌های صنعتی نیاز شدیدی به المانی دارند که وظیفه‌اش درک اطلاعات مربوط به تولید و صادر کردن فرمان‌های موردنیاز باشد.

در حقیقت علت افزایش خرید سنسور این است که این تجهیزات بسیار ضروری و کاربردی یکی از عناصر غیرقابل‌تفکیک در سیستم‌های صنعتی هستند. به همین جهت جدا کردن آنها از دستگاه‌های صنعتی غیرممکن است.‌ در خرید سنسور توجه داشته باشید که انواع مختلفی دارند بعضی از آنها قابلیت تبدیل عوامل فیزیکی را به جریان برق‌دارند. در حقیقت بعضی از سنسورها عوامل فیزیکی مانند فشار و حرارت و … را جریان‌های الکتریکی تبدیل می‌کنند.

انواع حسگرهای صنعتی

در خرید انواع سنسور برق صنعتی مشاهده می‌کنید که به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. یکی از آنها سنسور تماسی و دیگری سنسور بدون تماس و یا مجاورتی است. در ابتدا در مورد یکی از پرکاربردترین انواع حسگرها مطالبی ارائه می‌دهیم سپس به سراغ انواع دیگر حسگرهای برق صنعتی می‌رویم. این محصول حسگر مجاورتی است و زمانی که به یک قطعه نزدیک می‌شود به علت اینکه حسگر است وجود قطعه را حس می‌کند و در کوتاه‌ترین زمان فعال می‌شود.

در حقیقت این نوع از حسگرها بدون هیچ تماس فیزیکی وجود اجسام را تشخیص می‌دهند. سنسورهای مجاورتی به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که به آنها سنسورهای فتوالکتریک و آلتراسونیک و غیره می‌گویند. اما از دیگر انواع حسگرها می‌توانیم به سنسورهای ولتاژی، خازنی، مغناطیسی، شیمیایی، جریانی، حرارتی، لیزری، القایی و.. نام ببریم. این‌گونه از محصولات هر یک دارای قابلیت‌های مختلفی هستند. بعضی از آن‌ها دما را اندازه‌گیری می‌کنند.

مزایای حسگرهای مجاورتی

همان‌طور که مشاهده کردید برای خرید حسگر باید به نیاز خود توجه داشته باشید. چراکه سنسورهای صنعتی بر اساس عملکردی که دارند کاربرد متفاوتی دارند به همین جهت در همه سیستم‌های صنعتی مورداستفاده قرار نمی‌گیرد. درواقع هنگام خرید سنسور باید حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که بتوانید حسگر متناسب با دستگاه صنعتی را خریداری نمایید. اما از مزایای سنسور مجاورتی می‌توانیم بیان کنیم که این المان‌های کاربردی طول عمر زیادی دارند.

علاوه بر این در محیط‌های مختلف که شرایط کاری سخت دارند هم قابل‌استفاده هستند و محدودیتی در شرایط سخت برای استفاده از این المان‌ها وجود ندارد. نیاز به نیرو و فشار ندارند به همین جهت هنگام نزدیک شدن به قطعه آن را احساس می‌کنند و در برابر کلیدهای مکانیکی سرعت سوئیچینگ بسیار بالایی دارند.

در حقیقت برای خرید سنسور حتماً باید در مورد مزایا و معایب آنها اطلاعاتی کسب کنید و سپس به خرید انواع سنسور ازلحاظ نیاز و عملکرد پردازید.

نکات خرید حسگرهای صنعتی

برای خرید انواع سنسور برق صنعتی ابتدا در مورد مزایای فوق‌العاده‌های محصولات آگاه شوید. مثلاً سنسورهای آلتراسونیک دارای مزایایی چون سرعت‌بالا و قیمت ارزان و مقرون‌به‌صرفه و دقت بالا و مقاومت بالا در برابر سایش و خوردگی هستند. در حقیقت برای تعمیرات و نگهداری سنسورهای التراسونیک نباید هزینه زیادی پرداخت کنید. چراکه هزینه تعمیرات و نگهداری حسگرهای آلتراسونیک بسیارکم است.

همچنین یکی دیگر از نکاتی که در خرید انواع سنسور برق صنعتی باید به آن توجه داشته باشید کاربردشان است. به‌عنوان‌مثال حسگرهای آلتراسونیک دارای کاربردهایی چون اندازه‌گیری عمق و فاصله و همگن نمودن مواد مذاب است. علاوه بر این برای آزمایش‌های کیفی در جهت تعیین محل سوراخ‌ها استفاده می‌شوند. برای خرید سنسور می‌توانید از برند بابا ادیسون استفاده کنید.

شاید تمایل داشته باشید اطلاعاتی راجع به سنسور جریان متناوب داشته باشید، در این صورت روی سنسور جریان متناوب چیست کلیک کنید.