مقالات

راهنما انتخاب ( خرید ) محافظ برق مناسب یخچال

راهنما انتخاب محافظ برق مناسب یخچال

وظیفه محافظ برق یخچال این است که هنگام دریافت ولتاژ غیرعادی منبع برق متصل به یخچال را قطع می‌کند.
نوسانات برق علاوه بر اینکه یخچال را خراب می‌کنند، بلکه ممکن است باعث آتش‌سوزی هم بشوند. وجود گارانتی برای محافظ برق شما بسیار ضروری و لازم است.

نوسانات برق بیش ازآنچه فکر می‌کنید اتفاق می‌افتد؛ نوسانات برق، اختلالاتی جزئی در جریان برق هستند که اکثر مواقع متوجه آن‌ها نمی‌شویم. افزایش‌های ناگهانی در جریان برق در بلندمدت به لوازم‌خانگی به‌خصوص یخچال صدمه وارد می‌کنند. اگر در محل سکونتتان نوسانات برقی زیادی رخ می‌دهد حتماً باید برای محافظت از وسایل برقی‌تان علی‌الخصوص یخچال، از محافظ برقی مناسب استفاده کنید.

محافظ برق، زمانی که ولتاژ غیرعادی حس کند منبع برق متصل به یخچال را قطع و یخچال را از آسیب‌های ناشی از این نوسانات حفظ می‌کند. همراه بابا ادیسون باشید تا تأثیر محافظ برق بر یخچال و اینکه چرا باید محافظ برق مناسب تهیه کنید را برایتان توضیح دهیم.

محافظ برق چیست؟

وظیفه محافظ برق یخچال این است که هنگام دریافت ولتاژ غیرعادی منبع برق متصل به یخچال را قطع می‌کند.
اگر در مجاورت پاساژ یا کارخانه‌ها زندگی می‌کنید تهیه‌ی محافظ برق واجب است؛ بااین‌حال اگر در محل زندگی‌تان نوسانات برق مکرراً رخ می‌دهد، ممکن است استفاده از محافظ برق کافی باشد.

نوسانات برق چیست؟

نوسانات برقی را نباید بی‌اهمیت بدانیم، بلکه می‌توانند به لوازم‌خانگی به‌ویژه یخچال آسیب وارد کنند. نوسان برق، افزایش ناگهانی و کوتاه‌مدت در ولتاژ است که ولتاژ را به‌طور قابل‌توجهی بیشتر از میزان استاندارد بالا می‌برد.

نوسانات برقی می‌توانند به خاطر علل داخلی مثل اضافه‌بار الکتریکی و اشکال در سیم‌کشی یا به خاطر علل خارجی مثل رعدوبرق و قطعی برق باشد.

در ایران ولتاژ استاندارد ۲۲۰ ولت با فرکانس ۵۰ هرتز تعیین‌شده است و لوازم‌خانگی بر این اساس ساخته می‌شوند. بااین‌حال بیشتر لوازم‌خانگی با معیار ±%۱۰ ۲۲۰ ولت ارزیابی الکتریکی می‌شوند، یعنی می‌توانند با ولتاژی بین ۲۰۰ تا ۲۴۰ ولت کار کنند. ولتاژ مخرب بایستی چیزی بیشتر از ۲۴۰ ولت قدرت داشته باشد.

محافظ یخچال ساید بای ساید

یخچال‌ها جز وسایل برقی خودکار محسوب می‌شوند، یعنی بدون توجه به وضعیت برق و نوسانات آن، برد دستگاه سریعاً به جریان برق متصل می‌شود. بنابراین زمانی که موتور دستگاه به برق متصل است، اگر نوسانات برقی وجود داشته باشد، این نوسانات سبب قطعی برق یخچال نشده و می‌تواند سبب آسیب به موتور یخچال شود.

به‌طورکلی یخچال‌های ساید به ای ساید سیستم‌های بسیار حساس‌تری نسبت به یخچال‌های عادی دارند، چون موتور به‌کاررفته در آن‌ها توان و استارت بالاتری دارد و همین موضوع باعث می‌شود تا وجود نوسانات برقی برای آن‌ها خطرناک‌تر باشد. یکی دیگر از عواملی که استفاده از محافظ برق یخچال برای یخچال‌های ساید به ای ساید را ضروری کرده است، وجود سیستم‌های کنترل دما در این یخچال‌ها برای جلوگیری از افزایش دمای بیش‌ازحد در این یخچال‌ها است. این سیستم‌های تنظیم‌گر دما برای کار نیازمند جریان برق بیشتری هستند و درنتیجه وجود هرگونه نوسانات برقی سبب آسیب‌های شدید به آن‌ها می‌شود، بنابراین برای یخچال‌های ساید بای ساید وجود محافظ برق ضروری است.

اثرات مخرب نوسانات برق بر یخچال

نوسانات برق علاوه بر اینکه یخچال را خراب می‌کنند، بلکه ممکن است باعث آتش‌سوزی هم بشوند. یک نوسان شدید می‌تواند جرقه‌ای در جریان الکتریکی یخچال ایجاد کند که باعث داغ شدن بیش‌ازحد قطعات آن شود.

یخچال‌هایی که در آن‌ها میکرو پردازنده و بردهای اینورتر تعبیه‌شده‌اند در معرض آسیب بیشتری قرار دارند، زیرا که نوسانات شدید می‌توانند باعث سوختن این قطعات یا ذوب شدن بخش پلاستیکی آن‌ها شوند.

درحالی‌که نوسانات ضعیف معمولاً بلافاصله باعث خرابی یخچال نمی‌شوند، بلکه می‌توانند کیفیت و طول عمر آن را در بلندمدت کاهش دهند.

فواید محافظ برق

محافظ برق هزینه زیادی ندارد و نصب آن کار راحتی است می‌توانید مثل پریز برق از آن استفاده کنید. شما می‌توانید محافظ برق بادوام را از فروشگاه صنعتی بابا ادیسون خریداری کنید. نوسانات برقی ضعیف هم می‌توانند به یخچال‌ها صدمه وارد کنند. برخی از محافظ‌های برق در صورت دریافت ولتاژ ضعیف یخچال را غیرفعال و با این کار کمپرسور آن را از خاموش شدن ناگهانی و داغ کردن بیش از حد حفظ می‌کند.

راهنما انتخاب محافظ برق گوشی و لب‌ تاب

یکی دیگر از فواید محافظ برق این است که عمر یخچال شمارا بیشتر می‌کند. محافظ برق می‌تواند یخچال را در برابر آسیب‌های بلندمدت ناشی از نوسانات ضعیف و مداوم و همچنین نوسانات شدید که موجب خرابی یخچال می‌شود حفظ کند.

بهترین محافظ برقی

اینکه ما به شما بگوییم از کدام برند محافظ برقی استفاده کنید شاید اصلاً برای شما مناسب نباشد، چراکه هرکسی بر اساس نوع وسایل برقی و محل سکونتش باید بهترین محافظ برق یخچال را انتخاب کند. اما شما می‌توانید بهترین محافظ برق را از فروشگاه صنعتی بابا ادیسون خریداری کنید.

ما توصیه می‌کنیم که هنگام خرید محافظ یخچال، نکات زیر را مدنظر داشته باشید.

قیمت محافظ

بهترین کار قبل از خرید محافظ یخچال میزان هزینه‌ای که می‌خواهید صرف کنید را تعیین کنید. هنگامی‌که میزان هزینه را مشخص کنید خودبه‌خود تعدادی از برندهایی که می‌خواهید بخرید مشخص می‌شود.

میزان آمپر:

قبل از خرید حتماً میزان آمپر جریان ورودی به دستگاهتان را مشخص کنید. اگر وسیله شما پرمصرف است، خرید یک محافظ آمپر پایین نه تنها سبب محافظ از دستگاه شما نمی‌شود، بلکه می‌تواند آسیب‌های وارده به دستگاه را چند برابر کند بنابراین در صورت باید محافظ آمپر بالا خریداری کنید.

مدت تأخیر

این مدت بستگی به شما دارد که چه میزان می‌توانید بعد از وصل شدن برق منتظر ادامه جریان به‌وسیله مورداستفاده‌تان باشید، اگر زیاد نمی‌توانید به هر دلیلی منتظر بمانید، دستگاه محافظ با مدت تأخیر کم خریداری کنید.

خدمات پس از فروش

توجه داشته باشید که وجود گارانتی برای محافظ برق شما بسیار ضروری و لازم است. باید بدانید که بیشتر شرکت‌های تولیدی محافظ‌های خود را حدود یک یا دو سال گارانتی می‌کنند.

کلام پایانی

وسایل برقی بسیار حساس به نوسانات برق هستند و هرگونه اختلال در جریان‌های ورودی می‌تواند سبب بروز اشکال در نحوه عملکرد آن‌ها شود. در بعضی مواقع این اختلال تا جایی ممکن است تهدیدکننده باشد که منجر به خرابی وسایل برقی شود. به همین خاطر استفاده از محافظ‌های وسایل برقی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

یخچال یکی از کاربردی‌ترین و گران‌ترین وسایل خانه است. و برای خرید مجدد آن نیاز به سرمایه زیادی است. اما اگر از آن خوب مراقبت کنید می‌توانید مادام‌العمر از آن یخچال استفاده کنید. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که محافظ برق باکیفیت و بادوام را از فروشگاه صنعتی بابا ادیسون خریداری کنید.
برای دسترسی سریع می‌توانید از لینک زیر وارد صفحه‌ی محافظ‌ها شوید.

https://www.babaedison.com/product-category/industrial-electrical-connections/protector-power-tees/