مقالات

چگونه کنتاکتور انتخاب کنیم؟ راهنمای خرید کنتاکتور مناسب

چگونه کنتاکور انتخاب کنیم؟

کنتاکتور یکی از قطعاتی است که در صنعت برق مورداستفاده قرار می‌گیرد. نکته مهمی که باید بدانید این است که اگر چه کنتاکتور دستگاه پیچیده‌ای نیست، اما در هنگام انتخاب کنتاکتور باید چندین فاکتور را در نظر گرفته و از این طریق یک قطعه را خریداری کنید. در همین راستا در این مطلب از سایت بابا ادیسون شمارا باراهنمای خرید کنتاکتور آشنا کرده و اطلاعات جامع و کاملی را در این زمینه به شما ارائه دهیم.

تعداد قطب‌ها

کنتاکتورهای برق دارای نسخه‌های 3 قطبی یا 4 قطبی هستند. شما باید کنتاکتور مناسبی را با توجه به تعداد فازهای بار انتخاب کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر می‌خواهید موتور 3 فاز را کنترل کنید، باید از کنتاکتور 3 قطبی استفاده کنید. اگر می‌خواهید نول را جدا کنید، باید نسخه 4 قطبی را انتخاب کنید.

بهترین مارک کنتاکتور

نوع کنتاکتور

ویژگی‌های باریکی دیگر از پارامترهای مهم انتخاب است. دسته بندی استفاده از کنتاکتورها در استاندارد IEC 60947-4-1 تعریف‌شده است. در همین راستا ابتدا باید کاربرد کنتاکتور را بشناسید و با توجه به‌ویژگی‌های بار محصول مناسب را انتخاب کنید. به‌عنوان‌مثال، ازآنجایی‌که موتور الکتریکی در هنگام راه‌اندازی جریان خاصی دارد، کنتاکتور باید این جریان بیش‌ازحد را در حین بسته شدن حمل کند. به همین دلیل است که باید کنتاکتور را با توجه به دسته استفاده از AC-3 انتخاب کنید. اگر می‌خواهید مدار گرمایش مقاومتی را تغییر دهید، باید آن را با توجه به دسته استفاده از AC-1 انتخاب کنید. برای مدارهای روشنایی، دسته AC-5 گزینه مناسبی است.

جریان و قدرت

یک کنتاکتور مناسب باید با توجه به جریان یا توان بار تعیین شود. اگر کنتاکتور کوچکی را انتخاب کنید، کنتاکت‌ها فرسوده می‌شوند و می‌چسبند. این باعث بروز مشکل خواهد شد.

ولتاژ سیم پیچ

وقتی سیم‌پیچ برق می‌گیرد، میدان مغناطیسی موقعیت کنتاکت‌های اصلی را تغییر می‌دهد. اگر ولتاژ بیش‌ازحد به سیم‌پیچ وارد شود، می‌سوزد. اگر ولتاژ کمتری به سیم‌پیچ اعمال شود، کنتاکت‌های برق یک کشش و رها کردن ارتعاشی مداوم در مدت‌زمان بسیار کوتاهی ایجاد می‌کنند. به همین دلیل باید سیم‌پیچ را با ولتاژ کنترل مناسب تأمین کنید.

تعداد کنتاکت‌های کمکی

کنتاکت‌های کمکی داخلی به‌طور همزمان با کنتاکت اصلی کار می‌کنند. کنتاکت‌های کمکی اطلاعات مربوط به وضعیت باز یا بسته بودن کنتاکتور را ارائه می‌دهند. کنتاکت‌های کمکی می‌توانند به‌صورت داخلی در دسترس باشند.

اندازه

ابعاد محصولات برقی روزبه‌روز کوچک می‌شوند. هرچه اندازه کوچکتر باشد برای کاربر بهتر است. با کاهش اندازه محصول، ابعاد تابلو برق کاهش می‌یابد. علاوه بر این، طول مواد مصرفی مانند کابل‌ها و کانال‌های کابل نیز کاهش می‌یابد. در همین راستا شما باید برای خرید کنتاکتور به‌اندازه این محصول نیز توجه کنید.

انواع و موقعیت‌های نصب

کنتاکتورهای برق ولتاژ پایین معمولاً برای نصب Din Rail مناسب هستند. در مدل‌هایی که دارای پایه صفحه هستند، پیچ‌ها باید با توجه به مقادیر گشتاور مشخص‌شده روی محصول در هنگام مونتاژ سفت شوند. در غیر این صورت ممکن است محصولات از گارانتی خارج شوند. علاوه بر این، کاتالوگ کنتاکتورها حاوی اطلاعاتی در مورد زوایای نصب در پانل هستند.

نوع اتصال

کنتاکتورها را می‌توان به‌صورت ترمینال‌های پیچی و فنری تولید کرد. در هنگام ورود کابل، مدل‌های پیچ‌دار را می‌توان با پیچ‌گوشتی سفت کرد و مدل‌های فنری را بدون سفت کردن می‌توان سوار کرد.

استانداردها

استانداردها و گواهینامه از دیگر عوامل مهمی هستند که برای خرید کنتاکتور باید به آن توجه کنید. به‌ویژه، یک کنتاکتور مطابق با استاندارد UL ممکن است ویژگی‌های فنی متفاوتی داشته باشد. یک محصول همچنین می‌تواند با استانداردهای IEC و UL مطابقت داشته باشد. این موارد را باید از کاتالوگ‌ها بررسی کنید.

لوازم جانبی

یک کنتاکتور لوازم الکتریکی و مکانیکی زیادی دارد. بسته به نیاز، لوازم جانبی مانند اینترلاک مکانیکی، رله زمانی، وریستور، محافظ ترمینال، اکسپندر ترمینال، شینه‌های اتصال و… موجود است. لوازم جانبی باید با نوع کنتاکتور سازگار باشد.

اتلاف گرما در قطب‌ها

این مقدار حرارتی است که از یکی از کنتاکت‌های اصلی در عملیات اسمی ساطع می‌شود. این مقدار باید در محاسبه سرمایش و تهویه تابلو برق در نظر گرفته شود.

حداکثر دمای عملیاتی و ذخیره‌سازی

حداکثر دمای کنتاکتور تحت انرژی و حداکثر دما در زمان ذخیره‌سازی با یکدیگر متفاوت است. این مقادیر باید در نظر گرفته شوند و از آن‌ها تجاوز نشود.

عمر الکتریکی و مکانیکی

عمر الکتریکی تعداد سیکل‌های سوئیچینگی است که کنتاکتور می‌تواند در حالت بارگذاری انجام دهد. جریان عملیاتی بر اساس ولتاژ کاری و دسته مصرف متفاوت است. تعداد چرخه‌های سوئیچینگ یک کنتاکتور بدون انرژی را عمر مکانیکی می‌گویند.

مقاومت در برابر ضربه و مقاومت در برابر لرزش

مقاومت در برابر ضربه پارامتر دیگری است که برای خرید کنتاکتور باید به آن توجه داشته باشید تا بتوانید یک محصول حرفه‌ای و باکیفیت را خریداری کنید.

مقادیر مصرف کویل

کویل‌ها محصولاتی هستند که باید برای خرید کنتاکتور به مقادیر مصرفی آن توجه داشته باشید. اگر مصرف این دسته از تجهیزات به‌اندازه کافی نباشد، می‌توانید بدون استفاده از رابط‌های اضافی، کنتاکتور را مستقیماً از PLC سوئیچ کنید.

زمان پاسخ

مدت‌زمانی است که پس از روشن شدن سیم‌پیچ تا بسته شدن کامل کنتاکت‌ها می‌گذرد را زمان پاسخ می‌گویند. در کنتاکتورهای باکیفیت این زمان کوتاه است و باید در راستا بررسی راهنمای خرید این دسته از محصولات، به این پارامتر نیز توجه کنید.

حرف آخر

در این مطلب از سایت بابا ادیسون شمارا باراهنمای خرید کنتاکتور آشنا کرده و بیان کردیم که به‌منظور سفارش این دسته از محصولات باید چه پارامترهایی را موردنظر قرار دهید. توجه به این نکات به شما کمک می‌کند تا بتوانید یک کنتاکتور حرفه‌ای را خریداری کرده و از آن استفاده کنید.

از پیج اینستاگرام دیدن فرمایید.