مقالات

طریقه نصب محافظ برق ساختمان تک فاز

طریقه نصب محافظ برق ساختمان تک فاز

حفاظت کلیه دستگاه‌های تک فاز و وسایل خانگی برقی با به‌کارگیری محافظ تک فاز مناسب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به دلیل اینکه نوسان برق موجب کاهش عمر وسایل برقی و یا سوختن دستگاه‌ها می‌شود.

محافظ برق ساختمان با کنتاکتور چیست؟

اگر بخواهیم به طور خلاصه محافظ تک فاز را تعریف کنیم باید بگوییم محافظ کنتاکتوردار دستگاهی مناسب برای حفاظت کنتاکتورهایی با بوبین 220V در برابر افزایش و کاهش ولتاژ و دو فاز شدن است.

به علت بعضی از حوادث طبیعی مانند رعدوبرق امکان تغییر ولتاژ جریان برق ورودی ساختمان وجود دارد. در اکثر اوقات شاهد سوختن لوازم برقی منزل بعد از یک رعدوبرق شدید هستید. این موضوع خسارت بسیار زیادی را در ساختمان‌های اداری وارد می‌کند به دلیل اینکه کامپیوتر و وسایل برقی علاوه بر گران‌قیمت بودن، دارای اطلاعات حساس و مهمی هستند که باید از نوسانات برق دور بمانند.

راهنما انتخاب محافظ برق گوشی و لب‌ تاب

با نصب یک محافظ و یک کنتاکتور می‌توان از همه وسایل برقی موجود در ساختمان، محافظت کنید. محافظ برق یک دستگاه الکترونیکی است که در مسیر برق ورودی ساختمان نصب می‌شود و جلوی نوسانات برق را می‌گیرد و اگر ایرادی در سیستم برق ساختمان به وجود بیاید، این دستگاه بلافاصله جریان برق ورودی به مدار را قطع می‌کند. همچنین عملکردی مشابه را در کاهش یا افزایش ولتاژ دارد و باعث قطع کامل برق ساختمان می‌شود. استفاده از محافظ کنتاکتور بابا ادیسون برای این کار واقعا یک گزینه عالی است، این وسیله می‌تواند کار ما را ساده کند.

مزایای نصب بهترین محافظ برق در ساختمان در مقایسه با محافظ‌های معمولی چیست؟

شما می‌توانید بهترین محافظ برق ساختمانتان را با بیشترین کارایی از فروشگاه صنعتی بابا ادیسون خرید کنید. بهترین دستگاه محافظ بعد از کنتور نصب‌شده و به‌طور کامل و یکجا برق ورودی کل ساختمان را از نوسانات ولتاژ محافظت می‌کند. و همین امر باعث می‌شود که نیازی نباشد که برای تک‌تک دستگاه‌های برقی از محافظ معمولی استفاده کنید. کارایی این دستگاه نیز به‌مراتب بالاتر از محافظ معمولی است. فقط کافی است تا یک محافظ برای برق ساختمان نصب کنید و هزینه نصب و نگهداری از محافظ برق ساختمان در طولانی‌مدت خیلی کمتر از محافظ‌های معمولی است.

دستورالعمل نصب محافظ تک برق ساختمان:

محافظ‌ها دارای دو نوع، سه فاز و تک فاز هستند که هرکدام روش نصب خاصی دارند. در حالت کلی کنتاکتورها به دو صورت نصب می‌شوند، یا به‌صورت اتوماتیک و یا به‌صورت دستی نصب می‌شوند.

برای نصب این محافظ‌ها به‌صورت دستی باید نکات زیر رعایت شود.

۱-قبل از اینکه دستگاه را نصب کنید باید با میلی آمپرمتر مخصوص میزان نشتی که ممکن است در جریان مداری که قرار است محافظ در آن نصب شود اندازه‌گیری شود و درصورتی‌که میزان جریان نشتی بیشتر از ۲۰% باشد اول نشت‌یابی انجام شود و نقص کار گرفته شود و بعد اقدام به نصب محافظ گردد. این نشتی عوامل مختلفی دارد که ممکن است، بین فاز و زمین، نول و زمین، فاز یا نول با فازها و نول‌ها مدارهای مجاور باشد که در تمام این موارد محافظ اقدام به قطع مدار می‌نماید.

۲- در مواردی که از کلید دو پل استفاده می‌شود باید سیم نول به ترمینال مشخص‌شده با علامت N. و سیم فاز به ترمینال مشخص‌شده با علامت L. متصل شود.

۳- در مواردی که سیستم تک فاز باشد، دو سیم نول و فاز در سیستم‌هایی سه فاز باشد، چهار سیم (سه فاز و نول) باید به ورودی و خروجی محافظ متصل شود.

۴-درجه حفاظت محافظ برای جلوگیری از ورود اجسام خارجی برابر با IP۴۰ است.

نکاتی که برای محافظت از محافظ ساختمان تک فاز باید رعایت کنید عبارت اند از:

  • محافظ را در محیط‌های باز و سرباز در مقابل نور خورشید و آفتاب هرگز نصب نکنید.
  • هرگز محافظ را به‌صورت وارونه بر روی سقف نصب نکنید.
  • باید بدانید که در صورت وجود ارتعاشات زیاد عملکرد محافظ دچار مشکل خواهد شد.
  • محافظ را در مقابل تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید.
  • فراموش نکنید که سایز و ابعاد محافظ بر اساس جریان مجاز آن تعیین می‌شود اگر جریان بیش‌ازحد مجاز باشد محافظ گرم خواهد شد و آسیب می‌بیند.

دستورالعمل استفاده از محافظ با کنتاکتور:

قطع جریان برق توسط کنتاکتور نشان‌دهنده این است که یکی از وسایل برقی موجود در مدار و یا اینکه سیم‌کشی ساختمان دارای جریان نشتی است. که با مشاهده این موضوع باید ابتدا دو شاخه کلید وسایل برقی را از پریزها بیرون آورده و بعد از وصل مجدد محافظ، آنها را به برق بزنید.

چنانچه محافظ دوباره جریان برق را قطع کرد. این به این معناست که در سیستم سیم‌کشی داخل ساختمان و یا سیم‌های خروجی از مدار، نشتی به وجود آمده و تا زمانی که این نشتی وجود داشته باشد دستگاه محافظ وصل نخواهد بود و هر بار پس از وصل محافظ، بلافاصله فرمان قطع می‌دهد که در این صورت بایستی توسط فرد متخصص نسبت به رفع نقص اقدام شود.

کلام پایانی

سالانه یکی از عواملی که باعث ایجاد خسارت مالی در منازل مسکونی، مراکز اداری و تجاری می‌شود رعایت نکردن مسائل ایمنی در استفاده از انرژی برق است. به‌منظور حفاظت از جان افراد در مقابل خطر برق‌گرفتگی و جلوگیری از خطرات جریان نشتی، از دستگاه محافظ استفاده می‌شود. استفاده از نوع استاندارد و باکیفیت در این موارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است پس ما به شما د توصیه می‌کنیم دستگاه محافظ ساختمانتان را از فروشگاه صنعتی بابا ادیسون خریداری کنید. تا از سیستم برق ساختمان خود اطمینان خاطر بیشتری داشته باشید.

برای خرید کنتاکتور کلیک کنید.