مقالات

نحوه تنظیم کلید حرارتی چگونه است؟

نحوه تنظیم کلید حرارتی چگونه است؟

کلید حرارتی یکی از انواع کلیدهای برق صنعتی هستند که در تابلوهای فرمان موتوری از آن‌ها استفاده می‌شود. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که کلیدهای MPCB در حفاظت از موتورها نقش مهمی داشته و این مسئله باعث شده تا شاهد استفاده از این کلیدها باشیم. مسئله مهمی که باید بدانید این است که موتورهای الکتریکی به‌طور گسترده برای تأمین نیروی مکانیکی مورداستفاده قرارگرفته و در بخش‌های مختلف از آن‌ها استفاده می‌شود، در همین راستا لازم است تا از کلید حرارتی استفاده کنید. در این مطلب از سایت بابا ادیسون قصد داریم تا به این سؤال پاسخ دهیم که نحوه تنظیم کلید حرارتی چگونه است و به چه نحوی می‌توان از آن استفاده کرد.

محل استفاده کلید حرارتی

یکی از سؤالاتی که همواره پرسیده می‌شود این است که محل استفاده از کلید حرارتی کجا است؟ به‌منظور پاسخ به این سؤال باید گفت که در بخش‌هایی که از موتورهای الکتریکی استفاده می‌شود، از کلید حرارتی کمک می‌گیرند. به‌منظور بررسی مصارف موتور الکتریکی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تهویه هوا
 • چیلر
 • کمپرسور
 • پمپ حرارتی
 • برج‌های خنک‌کننده
 • فن‌ها
 • الکتروپمپ ها
 • آسانسور
 • ماشین‌آلات صنعتی

موضوع مهمی که باید بدانید این است که کلید حفاظتی موتور که به آن کلید MPCB نیز گفته می‌شود برای ولتاژ سه فاز تا ۵۰۰ ولت ساخته‌شده و مورداستفاده قرار می‌گیرد. ازنظر توان موتوری، از این کلیدها برای موتورهای زیر ۶۰ کیلووات طراحی‌شده و استفاده می‌شود. 

این کلیدها براساس جریان نامی موتور ۶۰ هرتز و ۵۰ هرتز و یا توان نامی موتورها انتخاب‌شده و از آن‌ها استفاده می‌شود. کلید MPCB برای موتورهای تک فاز القایی هم مورداستفاده قرار می‌گیرد.

وظایف کلید محافظ MPCB

اگر بخواهیم شمارا با وظایف کلید محافظ MPCB آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محافظت در برابر اتصال کوتاه
 • محافظت از اضافه‌بار در موتور الکتریکی
 • محافظت از نامتعادلی فاز 
 • تأخیر حرارتی برای جلوگیری از روشن شدن موتور پس از اضافه‌بار

نحوه انتخاب و تنظیم کلید MPCB

کلید حفاظت موتور زیرمجموعه‌ای از قطع کننده مغناطیسی حرارتی به‌حساب می‌آید، البته این قطعه کارکردهای بیشتری نیز در محافظت از موتورهای الکتریکی دارد.

به‌منظور محافظت از موتور الکتریکی در برابر اضافه‌بار از این کلیدها استفاده می‌شود. قسمت بوبینی این کلیدها خیلی سریع‌تر و قسمت حرارتی آن‌ها خیلی کندتر عمل قطع کردن سه فاز موتور را انجام داده و از این طریق از موتور حفاظت می‌کند. جهت تنظیم رنج جریان برای این قسمت مغناطیسی کلید لازم است تا مقدار آن را بین ۱٫۲ تا ۲ برابر جریان کلید تنظیم کنید.

همچنین از محافظت مغناطیسی در هنگام وجود اتصال کوتاه و یا خطاهای الکتریکی جریان بالا استفاده می‌شود.

موضوع مهمی که باید بدانید این است که تفاوت بین کلید MPCB و سایر قطع کننده‌های مدار به نحوی است که کلیدهای حرارتی می‌توانند مدار را در برابر نامتعادلی فاز و همچنین از قطع فاز محافظت کرده و از این طریق از موتور حفاظت کند.

از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشته باشید که کلید حرارتی مجهز به مکانیزم قطع دستی بوده و امکان قطع موتورهای الکتریکی را فراهم می‌کند.

انتخاب کلید حرارتی

به‌منظور انتخاب کلید حرارتی لازم است تا چند عامل اصلی را بررسی کنید. در وهله اول باید اندازه کلید محافظت‌کننده متناسب با موتور باشد و همچنین به ولتاژ نامی و جریان نامی موتور نیز توجه داشته باشید.

از سوی دیگر مقدار ولتاژ MPCB باید مطابق با ولتاژ نامی موتور باشد. همچنین پس‌ازآن که ولتاژ موتور را مشخص کردید، لازم است تا جریان روی پلاک موتور الکتریکی را بررسی کرده و سپس اقدام به انتخاب کلید حرارتی مناسب کنید.

راهنمای خرید کلید حرارتی

از سوی دیگر باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که جریان کارکرد واقعی ممکن است پایین‌تر از جریان پلاک موتور باشد. به‌عنوان‌مثال ممکن است موتور جریان پلاک ۲۵ آمپری داشته باشد اما جریان بسیار کمتری را در حین کار بکشد، دراین‌بین باید کلید حرارتی با توجه به مقدار ۲۵ آمپری نوشته‌شده بر روی پلاک موتور انتخاب شود.

همچنین درزمانی که یک کلید حفاظتی موتور متناسب با موتور الکتریکی باشد، بازهم لازم است تا فرآیند سیم‌کشی به‌درستی انجام شود. از سوی دیگر برای افزایش ایمنی باید توجه بسیار زیادی به سیم داشته باشید تا سیم بتواند جریان ایمن را با خیال راحت حمل کند، چراکه اگر یک سیم بیش‌ازحد گرم شود، عایق ذوب‌شده و همین مسئله باعث بروز مشکل در سیستم الکتریکی خواهد شد.

نمودار مشخصات کلید حرارتی

تولیدکنندگان کلید حرارتی نمودارهایی را برای محصولات خود ارائه می‌دهند. در این نمودارها مشخصات فنی کلید ذکرشده تا شما بتوانید به‌درستی اقدام به انتخاب کلید حرارتی مناسب کنید.

همچنین به‌صورت تقریبی باید به این نکته توجه داشته باشید که به ازای هر اسب بخار از موتور، لازم است تا جریان ۱٫۵ آمپر و به ازای هر 1 کیلووات توان از موتور، جریان ۲ آمپر را در نظر بگیرید.

همچنین لازم است تا پیش از نصب کلید حرارتی، توجه بسیار زیادی به مقدار نامی ولتاژ و جریان موتور داشته باشید و از سازگار بودن آن مطلع شوید.

محاسبه رنج جریان کلید حرارتی

کلیدهای حرارتی را می‌توان با توجه به جریان نامی موتور و یا توان نامی موتور انتخاب کرد و از آن‌ها بهره برد. البته شرکت‌های تولیدکننده کلیدهای حرارتی جداولی را تهیه می‌کنند که در این جداول بر اساس توان موتور و حتی کاربرد آن، کلید مناسب ذکرشده است و می‌توانید از کلید حرارتی پیشنهادشده استفاده کنید.

موضوع لازم به ذکر آن است که اگر از موتور الکتریکی به‌درستی محافظت نکنید، انجام فرآیند تعمیرات این قطعات بسیار گران بوده و همین مسئله می‌تواند شمارا با مشکل مواجه کند، به همین دلیل استفاده از کلید حرارتی به افزایش طول عمر این دسته از محصولات کمک می‌کند.

https://www.aparat.com/babaedison