مقالات

معرفی بهترین برندهای کلید حرارتی در بازار ایران

معرفی بهترین برندهای کلید حرارتی در بازار ایران

کلیدهای حرارتی درواقع کلیدهای روشن/خاموش الکترومکانیکی حرارتی هستند که با فیوزهای حرارتی متفاوت می‌باشند، زیرا قابل‌استفاده مجدد هستند و برای محافظت در برابر موقعیت‌های موقتی که معمول و قابل اصلاح توسط کاربر هستند مناسب می‌باشند. کلید حرارتی توسط یک دیفرانسیل دما فعال می‌شود، در این نقطه تغییر حالت از حالت معمولی باز به بسته یا از حالت عادی بسته به باز تغییر می‌کند. حرکت کنتاکت ها ممکن است با صدای ضعیفی همراه باشد زیرا برق مدار الکتریکی قطع می‌شود.

کلید حرارتی برند اشنایدر و زیمنس ازجمله معروف‌ترین کلیدهای حرارتی موجود در بازار ایران هستند که می‌توانید جهت مشاهده و خرید این محصولات به وب‌سایت بابا ادیسون مراجعه نمایید.

شاید برای شما هم مقاله‌ی نحوه‌ی تنظیم کلید حرارتی جذاب باشد.

کاربردهای کلید حرارتی

آنها اغلب به‌عنوان وسایل حفاظت حرارتی برای جلوگیری از آسیب ناشی از گرم شدن بیش‌ازحد مدارهای الکتریکی استفاده می‌شوند، اگرچه می‌توانند به‌عنوان یک دستگاه کنترل دما نیز استفاده شوند. کلید حرارتی با کنترل برق به مدار در منابع تغذیه، موتورهای الکتریکی، ترانسفورماتورها، وسایل روشنایی، بالاست‌ها و بسته‌های باتری از گرمای بیش‌ازحد در انواع محصولات مصرفی، صنعتی و تجاری جلوگیری می‌کند. کاربردهای کنترل دما شامل کارکرد پمپ‌های حرارتی، فن‌های خنک‌کننده الکترونیکی، رله‌های ولتاژ پایین است که استارت و جرقه زننده موتور را برای مشعل روغن، سوئیچ سنگین برای واحدهای الکتریکی، یا شیر برقی روی کوره گازی فعال می‌کنند.

انواع کلید حرارتی

چندین نوع کلید حرارتی و محافظ حرارتی وجود دارد که عبارت‌اند از: دیسک دو فلزی یا ضربه محکم، کلید نی حرارتی، سوئیچ جیوه‌ای، کلیدهای حرارتی میله ولوله و …

دیسک‌های دو فلزی یا سوئیچ‌های اکشن ضربه‌ای به دلیل پدیده انبساط حرارتی عمل می‌کنند. دو فلز غیرمشابه با سرعت‌های متفاوتی منبسط می‌شوند و هنگامی‌که آستانه دما به آن می‌رسد، عمل ضربه‌ای دیسک‌ها، سوئیچ را مجبور می‌کند تا فعال شود.

کلیدهای نی حرارتی از یک جفت کنتاکت روی نی‌های فلزی آهنی تشکیل‌شده‌اند که به‌صورت هرمتیک آب‌بندی شده‌اند. آنها توسط یک میدان مغناطیسی فعال می‌شوند. کنتاکت ها ممکن است به‌طورمعمول باز یا بسته باشند و زمانی که یک ماده فرومغناطیسی به نقطه کوری خود می‌رسد و میدان مغناطیسی اطراف سوئیچ نی را تغییر می‌دهد، حالت تغییر می‌کند.

سوئیچ‌های جیوه دارای کنتاکت هایی هستند که در یک پاکت شیشه‌ای با مقدار کمی جیوه مهروموم‌شده‌اند. جیوه که در دمای بالای 40 درجه سانتی‌گراد در حالت مایع قرار دارد، رسانای الکتریکی است که بسته به زاویه شیب، کنتاکت ها را می‌سازد یا می‌شکند. کلید حرارتی معمولاً با نصب کلید روی یک سیم‌پیچ فلزی فعال می‌شود. سپس انبساط حرارتی باعث می‌شود که حرکت در سیم‌پیچ کج شده و کلید را فعال کند.

کلیدهای حرارتی میله و لوله از یک لوله بیرونی و میله داخلی تشکیل‌شده‌اند که هرکدام دارای ضرایب انبساط حرارتی متفاوتی هستند تا امکان حرکت تماسی به سبک پیستونی ناشی از حرارت را فراهم کنند. آنها بازمان پاسخ سریع و دمای عملیاتی بالا مشخص می‌شوند.

سوئیچ‌های حرارتی با فشار بخار که به آن فشار بخار نیز می‌گویند، از انبساط حرارتی گاز یا بخار در یک لامپ حسگر برای ایجاد فشار متناسب بر روی مجموعه دیافراگم یا پیستون استفاده می‌کنند که عنصر کلید زنی الکتریکی را فعال می‌کند.

کلید حرارتی اشنایدر

کلید حرارتی از آن دسته‌کلیدهای قابل قطع زیر بار است. به عبارتی در وضعیتی که موتوربرق دارد، می‌توان با استفاده از این کلید برق موتور را قطع یا وصل نمود. امروزه کلیدهای حرارتی Schneider به‌منظور حفاظت از موتور در برابر جریان اتصال کوتاه و اضافه‌بار به‌کار می‌روند.

کلید حرارتی اشنایدر ازجمله معروف‌ترین و معتبرترین مدل‌های این نوع کلید در بازار ایران است.

کلیدهای حرارتی اشنایدر عمدتاً در سه مدل زیر عرضه می‌شوند:

  • کلید حرارتی اشنایدر GV2
  • کلید حرارتی اشنایدر GV3
  • کلید حرارتی اشنایدر GV7

کلیدهای حرارتی برند اشنایدر، ABB، زیمنس و غیره ازجمله معروف‌ترین کلیدهای حرارتی موجود در بازار ایران هستند که توصیه می‌کنیم برای خرید این محصولات و سایر لوازم الکتریکی به وب‌سایت بابا ادیسون مراجعه نموده و خریدی امن و مطمئن را تجربه نمایید.