مقالات

آموزش نصب انواع کلید حرارتی

آموزش نصب انواع کلید حرارتی

کلید حرارتی چیست؟ 

در این مقاله می‌خواهیم در مورد کلید را مطالبی ارائه دهیم. یکی از تجهیزات حفاظتی که برای روشن کردن و خاموش کردن موتور و حفاظت از آنها استفاده می‌شود کلید حرارتی نام دارد. در حقیقت کاربرد این‌گونه از محصولات به این صورت است که مدار قدرت را قطع و وصل می‌کنند. بنابراین باید ذکر کنیم که کلیدهای حرارتی با استفاده از تجهیزات جانبی در مدار فرمان نصب‌شده و برای حفاظت از موتورهای آسنکرون استفاده می‌شوند.

این‌گونه از محصولات یکی از بهترین گزینه‌ها برای حفاظت از موتورها هستند که نقش بسیار مهمی را در این تجهیزات ایفا می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید اگر در دستگاه‌های صنعتی جریان برق بالا و پایین شود آسیب زیادی به موتور دستگاه وارد می‌شود. در این صورت به‌وسیله‌ای نیاز دارند که بتوانند از موتور در برابر بالا و پایین شدن جریان برق مراقبت کنند. این وسیله همان کلید حرارتی است چراکه با استفاده از آن می‌توانند جریان برق را در صورت نیاز قطع و وصل کنند.

البته توجه داشته باشید که استفاده از کلید حرارتی موجب افزایش سرعت عملیات می‌شود.‌ همان‌طور که می‌دانید در کارگاه‌های صنعتی از جریان‌های فشار بالای برق استفاده می‌کنند. به همین جهت به علت اینکه به دستگاه‌های صنعتی از برق استفاده می‌کنند و به‌اندازه مشخصی نیاز به دریافت جریان برق‌دارند لزوم استفاده از کلید حرارتی احساس می‌شود. برای خرید این محصولات می‌توانید به فروشگاه بابا ادیسون مراجعه نمایید.

آموزش نصب انواع کلید حرارتی

برای نصب انواع کلید حرارتی ابتدا باید با اجزای آن آشنا شوید. در مورد ساختار و اجزای تشکیل‌دهنده کلیدهای حرارتی بیان کنیم که زمانی که شما با تک‌تک اجزای تشکیل‌دهنده آن آشنا شدید می‌تواند به‌راحتی به نصب کلیدهای حرارتی بپردازید. این محصول در مدل‌های مختلفی تولید می‌شود به همین جهت بهتر است در ابتدا در مورد انواع این محصولات اطلاعات کافی کسب کنید. انواع کلید حرارتی در فروشگاه بابا ادیسون موجود است.

البته این‌گونه از محصولات به استانداردهای خاصی تولیدشده‌اند.

یکی از مهم‌ترین مزایای کلیدهای حرارتی این هست که این‌گونه از محصولات در رنج جریانات قابل تنظیم هستند. همان‌طور که می‌دانید انواع کلیدهای حرارتی در تابلوهای فرمان موتوری به‌عنوان کلید محافظتی مورداستفاده قرار می‌گیرند. این‌گونه از محصولات در موتور الکتریکی ماشین‌آلات صنعتی الکتروپمپ‌ها و پمپ‌های حرارتی و کمپرسور و چیلر و آسانسور و برج‌های خنک‌کننده و تهویه هوا استفاده می‌شوند.

برای نصب انواع کلیدهای حرارتی توجه داشته باشید که بر روی این کلید قطع و وصل وجود دارد. این‌گونه از محصولات در رنج‌های گسترده‌ای وجود دارند و از طرف دیگر قدرت قطع بالایی برخوردارند. علاوه بر این باید ذکر کنیم که قابلیت فرمان پذیری و کنترل را دارا هستند و در برابر بارهای لحظه‌ای مقاومت بسیار بالایی دارند. ضمن اینکه تجهیزات جانبی کلیدهای حرارتی شامل رله افت، ولتاژ و بوبین شنت و کنتاکت کمکی و دستگیره گردان و رابط نصب هستند.

اطلاعاتی راجع به کلید حرارتی

از کلیدهای حرارتی به‌عنوان یک قطعه حفاظتی در سیستم‌های برق‌کشی استفاده می‌کنند. در حقیقت مواد تشکیل‌دهنده کلید حرارتی شامل بی متال و فیوز مینیاتوری است. افزون بر این با استفاده از کلیدهای حرارتی می‌توانند در برابر اتصال کوتاه و اضافه‌بار از موتورها مراقبت کنند. نام مختصر کلید حرارتی بانام MPCB از درواقع نام فارسی کلیدهای حرارتی مدار حفاظت کننده موتور نام دارد.

علاوه بر این باید ذکر کنیم که این‌گونه از محصولات از دو فلز ناهم‌جنس تولید شدند که از ضریب انبساطی متفاوتی برخوردارند. علاوه بر این در مورد ساختار کلید حرارتی باید ذکر کنیم که دو فلز غیر هم‌جنسی که در تولید آن به‌کاررفته است در یک سطح قرار دارند و به هم جوش‌خورده‌اند که در قسمت فوق ذکر کردیم یکی از مواد تشکیل‌دهنده کلیدهای حرارتی عنصر بی متال است.

درواقع این دو عنصر از عنصرهای دو فلزه می‌باشد که در صورت افزایش حرارت خم می‌شود.‌ این عنصر در جهت فلزی خم می‌شود که طرز ضریب انبساط کمتری برخوردار است. البته توجه داشته باشید که فلز بی متال بعد از سرد شدن شکل اولیه خود را می‌گیرد. اما از قابلیت‌های کلید راحتی می‌توانیم بیان کنیم که این‌گونه از تجهیزات در یک بازه قابلیت تنظیم دقیق آمپر رادارند. همچنین کلیدهای حرارتی دارای سه فاز قدرتمند هستند. این‌گونه از محصولات مزایای بسیار زیادی دارند و جزو تجهیزات ضروری در موتورها به‌حساب می‌آیند.

کلید حرارتی چگونه کار می‌کند؟

اما در مورد عملکرد کلید حرارتی باید بیان کنیم که زمانی که جریان الکتریکی عبور می‌کند دمای کلید به‌مرورزمان افزایش می‌یابد. در این صورت با افزایش دما هر دو فلزی که در کلید حرارتی وجود دارد منبسط می‌شود. در این صورت ازآنجایی‌که ضریب انبساطی این دو فلز با یکدیگر متفاوت است به سمت آن فلزی که از ضریب کمتری برخوردار است خم‌شده و جریان برق قطع می‌شود.

البته توجه داشته باشید که این جابه‌جایی موجب قطع شدن کنتاکت‌ها می‌شود. علاوه بر این در کلید حرارتی دو آهنربا وجود دارد که یکی در قسمت بالا و دوم در قسمت پایین تیغه‌ها قرار دارد. در حقیقت این دو آهنربا برای این نصب‌شده‌اند تا از سوختگی و جرقه در محل اتصال جلوگیری کنند. یکی از مهم‌ترین مشخصات کلید حرارتی این است که تجهیزات جانبی بر روی آن نصب می‌شوند.

علاوه بر این محصولات از کیفیت بالایی برخوردار هستند و همچنین دکمه‌ای دارند که با آن دکمه تست می‌گویند. درواقع از این دکمه برای آزمایش سالم بودن محصول موردنظر استفاده می‌کنند. همچنین باید اضافه کنیم که از کلید حرارتی برای ایجاد تأخیر در روشن شدن موتور استفاده می‌کنند. همچنین از اجزای آن می‌توانیم به پیچ تنظیم جریان و کلید تست و شستی‌های قطع و وصل و ترمینال‌های اتصال کابل موتور و برق ورودی اشاره‌کنیم.

در صورت تمایل می‌توانید از مقاله راهنمای خرید کلید حرارتی هم استفاده کنید.