مقالات

کلید و پریز هوشمند چیست و چگونه کار می‌کند؟

کلید و پریز هوشمند چیست و چگونه کار می‌کند؟

به لطف طیف گسترده‌ای از کلید و پریزهای هوشمند، هوشمند کردن خانه فعلی‌تان آسان‌تر و مقرون به صرفه‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید.

پریزهای هوشمند به شما این امکان را می‌دهند منبع تغذیه تقریباً هر چیزی را از طریق تلفن هوشمند یا دستیار بلندگوی هوشمندی مانند Amazon Alexa، Google Assistant و Apple’s Siri کنترل کنید. کلیدهای هوشمند می‌توانند کنترل روشنایی شمارا با چیزی بسیار هوشمندتر جایگزین کنند.

کلیدهای هوشمند به‌عنوان جایگزین مستقیم برای کلیدهای داخلی سنتی طراحی‌شده‌اند. بله، همچنان می‌توانید مانند همیشه چراغ‌هایتان را روشن و خاموش‌کنید، اما این سوئیچ‌های هوشمند کنترل بسیار بیشتری بر روشنایی خانه‌تان و همچنین فن‌ها و وسایل برقی دارند. از طریق یک برنامه در تلفن هوشمند خود، می‌توانید هر زمان که نیاز داشته باشید، از هرکجا که هستید، به سوئیچ‌های خود دسترسی داشته باشید.

در اینجا تنها چند روش برای استفاده از کلیدهای هوشمند آورده شده است. در صورتی که نیاز به انتخاب کلید و پریز مناسب دارید از مقاله راهنمای خرید کلید و پریز استفاده کنید.

برخی از کاربردهای کلید و پریز هوشمند

کلید و پریز هوشمند خود را از طریق یک بلندگوی هوشمند مانند Amazon Echo، Google Home یا Apple HomePod کنترل کنید.

به‌آرامی از خواب بیدار شوید: دیمرهای هوشمند می‌توانند به‌تدریج نور اتاق‌خواب شمارا با آماده شدن برای روز افزایش دهند.

فکر می‌کنید امروز صبح که به سرکار رفتید فراموش کرده‌اید چراغ آشپزخانه را خاموش‌کنید؟ آن را حتماً از طریق یک برنامه در تلفن هوشمند خود خاموش‌کنید.

همچنین می‌توانید برنامه‌های زمان‌بندی ایجاد کنید که چراغ‌های شمارا در ساعات خاصی از روز روشن یا خاموش می‌کنند.

می‌توانید صحنه‌های مختلفی ایجاد کنید که نور مطلوبی را برای تماشای تلویزیون، مطالعه، سرگرمی و غیره فراهم می‌کند.

روی کاناپه راحت خود استراحت کرده‌اید اما کمی بیش‌ازحد احساس گرما می‌کنید. بلند نشوید: کلید هوشمند شما می‌تواند پنکه سقفی را از طریق برنامه یا کنترل صوتی روشن کند.

اگر نمی‌خواهید هنگام خوردن میان وعده نیمه‌شب، انگشت پای خود را به لبه مبل یا کمد بزنید یا لگوهای کودکتان را زیر پا بگذارید، می‌توانید سنسورهایی را انتخاب کنید که با تشخیص حرکت، چراغ‌ها را روشن می‌کنند.

تفاوت بین کلیدهای هوشمند و سیستم‌های روشنایی قابل تنظیم چیست؟

اغلب در مورد اینکه آیا کلیدهای هوشمند فقط سیستم‌های روشنایی قابل تنظیم هستند سردرگمی وجود دارد. روشنایی قابل تنظیم از لامپ‌های LED هوشمند برای تنظیم دمای رنگ استفاده می‌کند: برای مثال، در صبح، ممکن است بخواهید دمای رنگ بالایی داشته باشید. در شب، ممکن است بخواهید با دمای خنکی که نور را ملایم می‌کند، هوا را کاهش دهید.

لامپ‌های هوشمند فوق‌العاده هستند. اما آنها لامپ هستند! هنگامی‌که به یک سوئیچ معمولی متصل می‌شوند، کار می‌کنند، اما فقط تا زمانی که برق در سوئیچ روشن باشد. اگر کسی آن را خاموش کند، لامپ‌ها نیز خاموش می‌شوند. بااین‌حال، جفت کردن آنها با یک سوئیچ هوشمند می‌تواند به شما کمک کند از عملکرد و راحتی بیشتری لذت ببرید.

کلید و پریزهای هوشمند چگونه کار می‌کنند؟

می‌دانید که می‌توانید کلید و پریزهای هوشمند را از طریق یک برنامه در تلفن هوشمند یا تبلت خودکنترل کنید. اما فراتر از آن، چه چیزی باعث می‌شود «هوشمند» کار کند؟

برای شروع، بیشتر کلیدهای هوشمند به یک شبکه وای فای خانگی 2.4 گیگاهرتز نیاز دارند. شبکه 2.4 گیگاهرتز، درحالی‌که سرعت آن کمی کندتر است، دارای برد سیگنال بسیار طولانی‌تری از روتر است که آن را برای محصولات خانه‌های هوشمند ایده آل و قابل‌اعتمادتر می‌کند.

توجه: کلیدهای هوشمند به سیم خنثی نیاز دارند.

Wi-Fi و بلوتوث ساده‌ترین راه‌ها برای یکپارچه‌سازی دستگاه‌های هوشمند شما هستند و برای آپارتمان‌ها و خانه‌های کوچک‌تر مناسب هستند. بااین‌حال، هر چه دستگاه‌های بیشتری را به شبکه خود اضافه کنید، پهنای باند بیشتری را کاهش می‌دهید. برای خانه‌های بزرگ و چندطبقه، ممکن است استفاده از شبکه Wi-Fi مش یا پروتکل بی‌سیم اختصاصی خانه هوشمند مانند Zigbee و Z-Wave مفید باشد.

نصب کلیدهای هوشمند شمارا قادر می‌سازد تا از قدرت اینترنت اشیا استفاده کنید و راحتی، آسایش و حتی صرفه‌جویی در مصرف انرژی را افزایش دهید. قطعاً این‌یک حرکت هوشمندانه است!