مقالات

کلید اتوماتیک چیست و چگونه کار می‌کند؟ نحوه عملکرد کلید اتوماتیک

کلید اتوماتیک چیست و چگونه کار می‌کند؟ نحوه عملکرد کلید اتوماتیک

کلید اتوماتیک یا (MCCB) نوعی وسیله حفاظت الکتریکی است که برای محافظت از مدار الکتریکی در برابر جریان بیش‌ازحد که می‌تواند باعث اضافه‌بار یا اتصال کوتاه شود، استفاده می‌شود. این نوع کلید به کلیدهایی گفته می‌شود که رله دارند و هر یک برای کاربرد خاص و منحصربه‌فردی مورداستفاده قرار می‌گیرند. این در حالی است که کلیدهای غیر اتوماتیک به آن دسته از کلیدها گفته می‌شود که فقط به‌منظور قطع و وصل به‌کاررفته و رله ندارند.

با درجه‌بندی جریان تا 2500A، MCCB ها را می‌توان برای طیف گسترده‌ای از ولتاژها و فرکانس‌ها با تنظیمات قابل تنظیم استفاده کرد. ازجمله برندهای معروف تولیدکننده کلید اتوماتیک می‌توان به برندهای اشنایدر و زیمنس اشاره کرد که در بازار ایران نیز بسیار معتبر و پرفروش هستند.

بهترین قیمت خرید کلید اتوماتیک را در فروشگاه اینترنتی بابا ادیسون پیدا خواهید کرد.

کلید اتوماتیک چیست و چگونه کار می‌کند؟ نحوه عملکرد کلید اتوماتیک

نحوه عملکرد کلید اتوماتیک یا MCCB

MCCB از یک دستگاه حساس به دما (عنصر حرارتی) با یک دستگاه الکترومغناطیسی حساس به جریان (عنصر مغناطیسی) استفاده می‌کند تا مکانیسم قطع را برای اهداف حفاظتی و جداسازی فراهم کند. این امر MCCB را قادر می‌سازد تا قابلیت‌های زیر را ارائه دهد:

1.حفاظت از اضافه‌بار:

حفاظت از خطای الکتریکی در برابر جریان‌های اتصال کوتاه و کلید برق برای قطع.

2.حفاظت از اضافه‌بار:

حفاظت از اضافه‌بار توسط کلید اتوماتیک از طریق جزء حساس به دما ارائه می‌شود. این جزء اساساً یک تماس دو فلزی است: تماسی که از دو فلز تشکیل‌شده است که هنگام قرار گرفتن در معرض دمای بالا با سرعت‌های متفاوتی منبسط می‌شوند.

در طول شرایط عملیاتی عادی، تماس دو فلزی به جریان الکتریکی اجازه می‌دهد تا از طریق MCCB عبور کند. هنگامی‌که جریان از مقدار تراش بیشتر شود، کنتاکت دو فلزی شروع به گرم شدن کرده و به دلیل نرخ حرارتی متفاوت انبساط گرما در داخل کنتاکت، خم می‌شود. درنهایت، کنتاکت تا حدی خم می‌شود که میله تریپ را به‌طور فیزیکی فشار داده و کنتاکت ها را باز می‌کند و باعث قطع شدن مدار می‌شود.

حفاظت حرارتی کلید اتوماتیک معمولاً دارای یک تأخیر زمانی است تا مدت کوتاهی از اضافه جریان را که معمولاً در برخی از عملیات دستگاه دیده می‌شود، مانند جریان‌های هجومی که هنگام راه‌اندازی موتورها مشاهده می‌شود، ایجاد کند. این تأخیر زمانی به مدار اجازه می‌دهد تا در این شرایط بدون خاموش کردن MCCB به‌کار خود ادامه دهد.

3.حفاظت در برابر جریان اتصال کوتاه

کلید اتوماتیک بر اساس اصل الکترومغناطیس، پاسخ آنی به خطای اتصال کوتاه ارائه می‌دهد.

MCCB حاوی یک سیم‌پیچ برقی است که با عبور جریان از MCCB میدان الکترومغناطیسی کوچکی ایجاد می‌کند. در طول عملیات عادی، میدان الکترومغناطیسی تولیدشده توسط سیم‌پیچ برقی ناچیز است. بااین‌حال، هنگامی‌که یک خطای اتصال کوتاه در مدار رخ می‌دهد، یک جریان بزرگ از طریق شیر برقی شروع به عبور می‌کند و درنتیجه یک میدان الکترومغناطیسی قوی ایجاد می‌شود که میله تریپ را جذب می‌کند و کنتاکت ها را باز می‌کند.

کلید اتوماتیک چیست و چگونه کار می‌کند؟ نحوه عملکرد کلید اتوماتیک

تعمیر و نگهداری MCCB

MCCB ها در معرض جریان‌های بالا هستند. بنابراین نگهداری از MCCB ها برای عملکرد قابل‌اعتماد حیاتی است. برخی از مراحل نگهداری در زیر موردبحث قرارگرفته است:

1. بازرسی بصری

در طول بازرسی بصری یک کلید اتوماتیک ، مهم است که مراقب تماس‌های تغییر شکل یا ترک در پوشش یا عایق باشید. هرگونه آثار سوختگی در تماس یا پوشش باید بااحتیاط درمان شود.

2. روانکاوی

برخی از MCCB ها برای اطمینان از عملکرد روان کلید قطع دستی و قطعات متحرک داخلی، به روغن‌کاری کافی نیاز دارند.

3. تمیز کردن

رسوبات کثیفی روی MCCB ها می‌تواند اجزای کلید اتوماتیک را خراب کند. اگر کثیفی شامل هر ماده رسانایی باشد ممکن است مسیری برای جریان ایجاد کند و باعث خطای داخلی شود.

حرف آخر

انتخاب صحیح MCCB ها برای کاربرد موردنیاز، کلید تأمین حفاظت کافی در سایت‌هایی با تجهیزات توان بالا است. مجدد توصیه می‌کنیم که اگر قصد خرید کلید اتوماتیک رادارید حتماً محصولات برندهای معتبر و مشهوری چون اشنایدر و زیمنس را از سایت بابا ادیسون خریداری کنید.

در صورتی که تمایل به بررسی برندهای مختلف تولید کننده کلید اتوماتیک دارید، از مقاله بهترین برندهای کلید اتوماتیک در بازار ایران دید فرمایید.