مقالات

تفاوت کلید اتوماتیک با کلید مینیاتوری در چیست؟

تفاوت کلید اتوماتیک با مینیاتوری در چیست؟

کلید اتوماتیک را به نام کمپکت نیز می‌شناسند. برای حفاظت مدار و کاربردهای سوئیچینگ کاربرد داشته و نوعی سوئیچ حفاظتی است. کلید مینیاتوری نیز قادر به انجام‌وظیفه حفاظت مدار و سوئیچینگ است اما با کلید کمپکت یا کلید اتوماتیک تفاوت دارد. ما در این مقاله در مورد تفاوت‌های بین این دو تغییر داد بحث خواهیم کرد.

بهای کلیدهای اتوماتیک بیشتر از کلیدهای مینیاتوری است و استفاده درست از کلیدهای اتوماتیک می‌تواند بر روی بهای تمام‌شده سامانه الکتریکی تأثیر مثبتی داشته باشد. یکی از مهمترین خصوصیات در المان الکتریکی رنج جریان است البته ممکن است در برندهای گوناگون تفاوت داشته باشد اما برای کلید مینیاتوری این رنج تقریباً بین ۰.۵ آمپر ۶۳ آمپر است.

رنج کلید اتوماتیک برخلاف مینیاتوری بوده و از ۲۵ آمپر شروع می‌شود. از این تجهیزات برای کنترل جریان استفاده می‌کنند. از هر سیم مقدار جریانی می‌گذرد و برای مجاز کردن این جریان از وسایل حفاظتی جریان اضافی استفاده می‌کنند. این وسایل اضافه برای محافظت از جریان استفاده می‌شوند دارای جریان نامی بیش از جریان مجاز نیستند.

ویژگی‌های کلیدهای مینیاتوری

کلید مینیاتوری باید به‌اندازه کافی بدنه مستحکم داشته باشد و از نوع حرارتی و مغناطیسی باشد. این کلید باید برای تحمل جریان نامی استقامت مکانیکی بالایی داشته باشد و بدنه آن بتواند اتصال کوتاه و جریان اضافه‌بار را تحمل کند. منظور از جریان جاری آنهایی است که کلید عامل حفاظت از آن است و در شرایط کاری وجود دارد. همچنین توجه داشته باشید که درجه حفاظت از آن باید هماهنگ با درجه فضای تابلو باشد و سبب کاهش درجه حفاظت برای تابلو نشود. محفظه مربوطه نیز باید کاملاً مهروموم باشد تا از تماس شخص با مکانیزم جلوگیری کند. اجزای فلزی مکانیسم نیز باید در شرایط آب و هوایی مقاومت داشته باشند و در شرایط جوی مختلف و نامساعد فرسوده نشوند.

همچنین ترمینال‌ها نباید سبب پراکنده شدن کابل متصل به آن و سیم شوند باید به‌گونه‌ای انتخاب شود که از این اتفاق جلوگیری کنند. رزوه‌های ترمینال نیز باید به‌صورت استاندارد در فلز محکم شده باشند. برای جلوگیری از صدمه رسیدن به سیم‌ها انتهای آچارخور پیچ باید کاملاً حالت گرد داشته باشد. در مورد عملکرد داخلی کلید مینیاتوری می‌توانیم به این اشاره‌کنیم که فیوز برای عملکرد خود از دو مکانیزم عملکرد بی متالی و عملکرد مغناطیسی استفاده می‌کند. برای حفاظت اضافه‌بار و حفاظت از اتصال کوتاه به ترتیب به عملکرد بی متالی و عملکرد مغناطیسی استفاده می‌شود.

تفاوت کلیدهای اتوماتیک با کلیدهای مینیاتوری در چیست؟

ازجمله برتری‌ها و تفاوت‌های کلید اتوماتیک نسبت به کلید مینیاتوری را در ادامه نام می‌بریم. اولین مورد رنج جریانی است که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم. دومین مورد قدرت قطع است و این مورد ممکن است در برندهای گوناگون متفاوت باشد اما به‌طورکلی کلید مینیاتوری کمتر در قدرت قطع بالا استفاده می‌شود اما کلید اتوماتیک در تمامی رنج‌ها بالا ساخته‌شده و مورداستفاده قرار می‌گیرد. به‌عنوان‌مثال قدرت این کلیدها معمولاً به بالاتر از ۲۵ کیلومتر می‌رسد. مورد سوم نوع حفاظت است. کلید اتوماتیک برخلاف کلید مینیاتوری دارای هر دو نوع حفاظت یعنی حفاظت حرارتی و الکتریکی است.

این قابلیت‌ها سبب شدند تا از کلید مینیاتوری برای بار موتوری کمتر استفاده شود و تنها از این کلیدها برای بارهای کوچک استفاده می‌کنند. مورد بعدی تجهیزات جانبی است که این تجهیزات در مدل‌های اتوماتیک بیشتر از مینیاتوری است. این مورد موجب شده تا بخش بزرگی از نظارت‌ها و محافظت‌ها را برای بار فراهم کند. بابا ادیسون ارائه‌دهنده این‌گونه محصولات بوده و کیفیت محصولات خود را تضمین می‌کند. سایت بابا ادیسون دارای تجربه‌ی بالا درفروش این محصولات بوده و آن‌ها را باقیمت مناسب عرضه می‌کند.

آشنایی با انواع کلیدهای مینیاتوری

کلید مینیاتوری دارای انواع مختلف بوده و کاربردهای گوناگونی دارد. پرکاربردترین و پرمصرف‌ترین کلیدها در کشورمان نوع روشنایی B و موتوری c است. کلید مینیاتوری نوع b را می‌توانید به‌عنوان مصارف خانه استفاده کنید و این تجهیزات اقدام به قطع کردن جریان اضافه‌بار بین ۳ تا ۵ برابر از جریان نامی را در یک زمان معین می‌کنند. حساسیت این تجهیزات در کاربردهای عادی و خانگی بالا است و به نام فیوز مینیاتوری تند کار نیز شناخته‌شده است. نوع c موتوری را بیشتر در صنایع مختلف استفاده می‌کنند.

این تجهیزات اقدام به قطع کردن مدار در جریان اضافه‌بار ۵ تا ۱۰ برابر از جریان نامی می‌کنند. نام این تجهیزات فیوز مینیاتوری کند کار است. نوع D در بعضی صنایع خاص برای مصارف خاص نظیر ترانسفورماتورها و مولد اشعه ایکس به‌کار می‌برند و این کلیدها اقدام به قطع کردن مدار در جریان از اضافه‌بار بین ۱۰ تا ۲۰ برابر از جریان نامی می‌کنند. نوع k برای حفاظت از موتورها و ترانسفورماتورها کاربرد داشته و عدد جریان از سایر کلیدها کمتر است و هنگامی‌که اضافه‌بار به وجود آید مدار سریع قطع می‌شود.

در صورتی که تمایل دارید بیشتر در رابطه با انواع کلید مینیاتوری بدانید، از مقالات موجود در سایت استفاده کنید.

سخن پایانی

در این مطلب در مورد کلید اتوماتیک و مینیاتوری بحث شد و در مورد تفاوت‌های آنها با یکدیگر صحبت کردیم. گفتیم مدل‌های مینیاتوری دارای انواع مختلف نظیر روشنایی b، موتوری c و نوع d و نوع k است که در با توجه به قابلیت‌ها و ویژگی‌ها کاربردهای متنوع داشته و به‌عنوان مصرف خانگی و مصرف‌کننده صنعتی استفاده می‌شوند. خرید جنس باکیفیت تجهیزات برقی می‌تواند مشکلات و خطرات نظیر شوک الکتریکی و سوختگی را تا حد زیادی کاهش دهد.

توجه داشته باشید که باید از تجهیزات برقی استاندارد استفاده کنید چراکه استفاده از تجهیزات غیراستاندارد سبب افزایش قیمت پروژه‌های صنعتی شده و ممکن است خطرات مالی و جانی به دنبال داشته باشد. به همین دلیل به دنبال فروشگاه معتبر باشی تا تمامی تجهیزات باکیفیت را باقیمت مناسبی ارائه کند. بابا ادیسون ازجمله فروشگاه‌های آنلاین است که این تجهیزات را باقیمت اقتصادی عرضه کرده است. برای کسب اطلاعات در مورد این تجهیزات می‌توانید به سایت بابا ادیسون مراجعه کنید.