مقالات

کنتاکتور قدرت چیست و چه کاربردهایی دارد؟ تفاوت کنتاکتور قدرت با کنتاکتور فرمان چیست؟

تفاوت کنتاکتور قدرت وفرمان

کنتاکتور انواع مختلفی دارد و با توجه به‌ویژگی‌ها و خصوصیاتش در موارد مختلف استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال می‌توانیم به کنتاکتور قدرت، کنتاکتور خازنی، کنتاکتور تک فاز و بی‌صدا و …. اشاره‌کنیم. کنتاکتور قدرت شکل خاصی از رله است اما نسبت به رله عملکرد قوی‌تری دارد. این وسیله قدرت قرار گرفتن در مسیر جریان‌های بالاتر را دارد. همچنین می‌تواند جریان برق ۸۰۰۰ آمپر و قدرت ۱۰۰ کیلووات و بیشتر را کنترل کند.

رله‌ها برخلاف آن‌ها تنها قدرت آنها در آمپرهای پایین است. کنتاکتور قدرت و سایر کنتاکتورها قادر هستند تا طیف وسیعی از جریان‌ها را شامل شوند. البته کنتاکتور قدرت و فرمان ازلحاظ اندازه نیز با همدیگر تفاوت دارند. بعضی از این تجهیزات بسیار کوچک هستند و بعضی دیگر تا یک متر هستند. همچنین مدل‌های غول‌پیکر آنها نیز وجود دارد. باید ببینید که کدام تجهیزات به درد شما می‌خورد کنتاکتور قدرت یا فرمان؟ در صنایع بزرگ از کنتاکتور قدرت استفاده می‌کنند.

آشنایی با اجزای مهمی که کنتاکتور را تشکیل می‌دهند

یکی از مهم‌ترین واصلی‌ترین بخش‌ها در این تجهیزات کنتاکت‌ها هستند. به کنتاکت هایی که حمل بار جریان اصلی را به عهده‌دارند کنتاکت های توان می‌گویند. کنتاکت های فرمان در یک زمان با استفاده از کنتاکت قدرت به مدارهای فرمان جریان کمتر را منتقل می‌کنند. درروش دستی مکانیزم قطع و وصل کنتاکتورها به عهده شخص مصرف‌کننده است. این کار را باید از طریق اهرم انجام دهد. روش دیگری برای وصل کنتاکتور وجود دارد. این روش استفاده از کویل های الکتریکی و آهنرباها است.

اجزای مهم دیگر محفظه است. برای محافظت بیشتر از این تجهیزات در برابر آب‌وهوای غبار و چربی باید محفظه تعبیه‌شده باشد. علاوه بر محافظت از این تجهیزات برای ایمنی بیشتر و جلوگیری از خطرات تماس مستقیم انسان وجود چنین محفظه‌هایی ضروری هستند. کنتاکتور قدرت در گروه کلیدهای قابل قطع و وصل تقسیم‌بندی می‌شوند. این کلیدها برای استفاده در مدارهای قدرت در مدل‌های مختلف و گوناگون تولیدشده‌اند. کنتاکتور قدرت خود به دو مدل دی سی و ای سی تقسیم‌شده است. تعداد پلاتین در این تجهیزات بین ۲ تا ۴ عدد و از نوع نرمال بسته و نرمال باز می‌باشند.

پارامترهای مهم و اساسی در انتخاب کنتاکتور قدرت

برای انتخاب مشخصات و ولتاژ نامی این تجهیز باید اقدام به مشخص کردن میزان ولتاژ محل مورداستفاده این تجهیزات کنید. باید نسبت به نوع بار و جریان استفاده‌شده برای قطع و وصل کنتاکتور اطلاعات کافی داشته باشید. زیرا این کار به شما کمک می‌کند تا بتوانید جریان مجاز عبور از پلاتین‌ها را درست انتخاب کنید. همچنین برای داشتن یک قطع و وصل کاملاً ایمنی نیاز به شناخته تعداد پلاتین‌های قدرت و انواع آنها دارید. البته شناخت پلاتین‌های موردنیاز کمکی نیز بسیار حائز اهمیت است.

برای انتخاب درست عمر مکانیکی کنتاکتور و گروه حرارتی باید تعداد دفعات قطع و وصل در یک دوره مشخص را بدانید. برای ارتباط با قطعات جانبی باید محل نصب کنتاکتور را مشخص کنید. این قطعات جانبی موردنیاز ازلحاظ ایمنی عایق و اندازه ضرورت مشخص کردن محل نصب این تجهیزات را بیشتر می‌کنند. برای انتخاب درست این تجهیزات باید تأثیرات محیط کار ازلحاظ رطوبت و دما در نظر گرفته شود. برای راحت کردن کار خود می‌توانید تجهیزاتی را انتخاب کنید که لوازم جانبی آن در دسترس باشد.

آشنایی مختصر با کنتاکتور قدرت و فرمان و بحث در مورد تفاوتی و کاربردهای آن‌ها

کنتاکتور فرمان از مهم‌ترین قسمت‌های مدار فرمان است. عملکرد آن شبیه به کنتاکتور قدرت است اما با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. یکی از تفاوت‌های آنها در تعداد پلاتین است. جریان مورداستفاده و سطح ولتاژ در این دو نوع کنتاکتور متفاوت هستند. بنابراین این دو تجهیزات ازلحاظ نوع پلاتین و اندازه ساختمان و سطح‌بندی با یکدیگر تفاوت دارند. برای کنتاکتور فرمان نیاز به تمهیدات خاصی ندارید. به‌علاوه نصب به‌راحتی انجام می‌گیرد. برای نصب این تجهیزات می‌توانید نصب آن‌ها را در محفظه تابلوهای برق انجام دهید.

کنتاکتور قدرت برخلاف آن است و به تمهیدات بیشتری نیاز دارد. این تجهیزات در جریان بالا و سطح ولتاژ بالا استفاده می‌شوند. همچنین برای نصب آنها باید به شرایط محیطی و ایمنی توجه داشته باشید. ازجمله کاربردهای کنتاکتور می‌توانیم به کاربرد در کنترل نورافکنی و استارتر مغناطیسی، کنتاکتور خلأ، رله مرطوب شده با جیوه و… اشاره کرد. برای تأمین کنترل مرکزی نورپردازی از این تجهیزات استفاده می‌کنند. به‌عنوان‌مثال برای تأمین نورپردازی ساختمان‌های تجاری واداری از کنتاکتور استفاده می‌کنند. بابا ادیسون ارائه‌دهنده انواع این‌گونه تجهیزات است. بابا ادیسون انواع کنتاکتور را عرضه کرده است.

شاید تمایل داشته باشید انواع کنتاکتور مناسب کولر گازی را بشناسید.

سخن پایانی

ما در این مقاله به‌طور مفصل در مورد کنتاکتور و انواع آن بحث کردیم. همچنین در وورد تفاوت کنتاکتور قدرت و فرمان را صحبت کردیم. درواقع کنتاکتور در انواع قدرت، خازنی، تک فاز و غیره تولیدشده است. این تجهیزات در ابعاد کوچک و متوسط و غول‌پیکر وجود دارند و در صنایع مختلف استفاده می‌شوند. کنتاکتور قدرت و فرمان در نصب و تعداد پلاتین و اندازه ساختمان با یکدیگر متفاوت هستند.

ازجمله اجزای تشکیل‌دهنده این تجهیزات می‌توانیم به کنتاکت‌ها و محفظه اشاره‌کنیم. در انتخاب کنتاکتور قدرت باید میزان ولتاژ محل مورداستفاده این تجهیزات را مشخص کنید. همچنین باید در مورد قطع و وصل کنتاکتور اطلاعات کافی داشته باشید. به‌علاوه مشخص کردن محل نصب آن‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. این تجهیزات دارای قیمت‌های متفاوتی هستند.

برای خرید و استعلام قیمت کنتاکتور باقیمت و کیفیت تضمین‌شده و کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات موردنیازتان به سایت بابا ادیسون مراجعه کنید. بابا ادیسون یکی از سایت‌های داخلی است که انواع این‌گونه تجهیزات را همراه با تضمین کیفیت و قیمت ارائه می‌کند. خطی مشی این سایت ارائه خدمات بی‌نظیر برای برطرف کردن نیاز مشتریان است. بابا ادیسون یک فروشگاه آنلاین است که سناریو کاری آن بر مبنای تأمین تمام نیازهای مشتریان است.