مقالات

کاربرد کلید حرارتی در تابلو برق چیست؟

کاربرد کلید حرارتی در تابلو برق چیست؟

کلید حرارتی یا راه‌انداز موتور یکی از تجهیزات الکترونیکی است که در صنایع برقی مورداستفاده قرارگرفته و استفاده از آن در تابلو برق کاربردهای مختلف و مزایا گوناگونی دارد. در همین راستا، در این مطلب از سایت بابا ادیسون قصد داریم تا شمارا با این محصول آشنا کرده و در مورد کاربرد آن اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید تا به بررسی و معرفی کلید حرارتی بپردازیم.

کلید حرارتی چیست؟

کلید حرارتی یا MPCB‌ خلاصه‌شده عبارت Motor Protection Circuit Breaker است و معنای آن مدار قطع کن محافظ موتور است. همچنین این محصول بانام MMS که مخفف عبارت Manual Motor Starter به معنای کلید راه‌انداز موتور است نیز شهرت داشته و از این نام نیز برای کلید حرارتی استفاده می‌شود. از این محصول برای روشن و خاموش کردن موتور، محافظت از موتورها در هنگام راه‌اندازی و… استفاده می‌شود.

امروزه در صنایع مختلف شاهد استفاده از موتورهای آسنکرون هستیم. موضوع مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که این موتورها نیاز به محافظ دارند و کلیدهای حرارتی می‌توانند برای حفاظت از انواع موتورها مورداستفاده قرار گیرند.

مشخصات کلید حرارتی

اگر بخواهیم شمارا با مشخصات کلید حرارتی آشنا کرده و در مورد این دسته از محصولات صحبت کنیم باید گفت که کلیدهای حرارتی دارای شستی قطع و وصل هستند که برای کنترل دستی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

رنج جریانی این دسته از محصولات قابل تنظیم بوده و همچنین به‌وسیله یک زبانه دوار می‌توانید آن‌ها را تنظیم کنید.

کلید حرارتی سه عدد کنتاکت قدرت دارد که این کنتاکت‌ها در بخش ورودی، به برق ورودی وصل شده و در بخش خروجی کلید نیز شاهد اتصال این قطعات به موتور هستیم.

کاربردهای کلید حرارتی

افرادی که قصد خرید کلید حرارتی رادارند، یکی از سؤالات مهمی که مطرح می‌کنند این است که کاربردهای کلید حرارتی چیست و استفاده از کلید حرارتی چه امکاناتی را در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌دهد؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که کلید زنی مدارات موتوری، حفاظت قابل تنظیم برای اضافه‌بار مغناطیسی و حرارتی، حفاظت از موتور الکتریکی، به وجود آوردن تأخیر حرارتی در زمان روشن شدن موتور برای جلوگیری از داغ شدن موتور در اثر اضافه‌بار و… از مهم‌ترین کاربردهای کلید حرارتی است که باعث شده تا شاهد استفاده از این قطعه در صنایع مختلف باشیم.

مزایای استفاده از کلید حرارتی

به‌منظور بررسی و معرفی کلید حرارتی لازم است تا در مورد مزایا استفاده از این قطعه تحقیق کرده و بادانش کامل اقدام به استفاده از کلید حرارتی کنید. در همین راستا به‌منظور بررسی مزایا استفاده از این قطعه باید گفت که کلید حرارتی قدرت قطع بالایی داشته و از آن در مدارات جریان بالا استفاده می‌شود.

کلید حرارتی به نحوی است که در برابر بارهای لحظه‌ای، بدون قطع شدن از خود مقاومت بالایی را نشان می‌دهد. این محصول دارای رنج‌های گسترده‌ای بوده و تنظیمات دقیقی برای هر یک از پارامترهای الکتریکی در این محصول وجود دارد که باعث می‌شود تا شما بتوانید متناسب با نیاز خود این محصول را تنظیم کنید. همچنین این محصول قابلیت فرمان پذیری و کنترل دارد که استفاده از این محصول را آسان می‌کند.

اجزای داخلی کلید حرارتی

امروزه شرکت‌های تولیدکننده کلید حرارتی از الگو ثابتی برای تولید این دسته از محصولات استفاده می‌کنند. همین موضوع باعث شده تا اجزای داخلی کلید حرارتی فارغ از برند تولیدکننده این دسته از محصولات یکسان باشد. اگر بخواهیم شما را با اجزا داخلی این محصول آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تیغه تغییر وضعیت

  • واحد قطع کننده اضافه‌بار حرارتی

  • پیستون آرمیچر

  • محفظه جرقه‌زنی

  • تغییر وضعیت قفل

  • واحد قطع کننده اضافه‌بار الکترومغناطیسی

  • کنتاکت‌های کمکی تغییر وضعیت

  • کنتاکت‌های اصلی کلید

مسئله مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که هرکدام از اجزای داخلی کلید حرارتی دارای وظیفه مشخصی بوده و در صورت خرابی در هر یک از این بخش‌ها، عملکرد کلید حرارتی با مشکل مواجه خواهد شد و لازم است تا برای تعمیر آن بخش اقدام کنید.

روش نصب کلید حرارتی

یکی از سؤالات مهمی که همواره از سوی مشتریان پرسیده می‌شود این است که نحوه استفاده و نصب کلید حرارتی چگونه است و اگر بخواهیم این محصول را پس از خرید، مورداستفاده قرار دهیم به چه نحوی این فرآیند امکان‌پذیر است.

به‌منظور پاسخ به این سؤال باید گفت که کلید حرارتی در تابلو برق به‌عنوان یک بریکر مورداستفاده قرارگرفته و ازنظر فنی، محل نصب این محصول در ابتدای فیدر حفاظت موتوری است. قرارگیری کلید حرارتی در این بخش باعث می‌شود تا موتور از کشیدن جریان اضافه منع شده و از این طریق، از موتور در برابر جریان اضافه برق محافظت می‌کند.

نحوه تنظیم کلید حرارتی چگونه است؟

در راستا نصب و استفاده از کلید حرارتی باید برق ورودی سه فاز را به قسمت ورودی کلید حرارتی متصل کرده و سپس خروجی سه فاز را از کلید حرارتی به موتور وصل کنید. انجام این کار باعث می‌شود تا بتوانید فرآیند نصب کلید حرارتی را انجام داده و از این محصول استفاده کنید.

برترین برندهای تولیدکننده کلید حرارتی

امروزه شرکت‌های مختلفی در حوزه تولید کلید حرارتی فعالیت دارند و شما می‌توانید از هر یک از این برندها برای خرید کلید حرارتی اقدام کنید. دراین‌بین اما یکی از سؤالات مهمی که پرسیده می‌شود این است که برترین برندها و شرکت‌های فعال در حوزه تولید کلید حرارتی کدام اند؟

اگر بخواهیم شمارا با این شرکت‌های مشهور و معتبر آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

حرف آخر

در این مطلب از سایت بابا ادیسون نگاهی به کلید حرارتی انداخته و تلاش کردیم تا این قطعه را به شما معرفی کرده و در مورد کاربرد، مزایا، نحوه استفاده و… کلید حرارتی اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم. توجه به نکات گفته‌شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا بتوانید به راحتی از کلید حرارتی استفاده کنید.

https://www.aparat.com/babaedison