مقالات

نحوه محاسبه قیمت برق مصرفی سه فاز صنعتی

نحوه محاسبه قیمت برق مصرفی سه فاز صنعتی

برق صنعتی می‌تواند معنی خیلی گسترده‌ای داشته باشد اما اگر بخواهیم آن را به زبان ساده بیان کنیم می‌توانیم بگوییم برق صنعتی یعنی کاربرد گسترده برق در صنعت است. تابلو برق صنعتی محفظه‌ای فلزی است که تجهیزات و قطعات مختلفی در داخل آن قرار می‌گیرند. برق واحدهای تجاری و صنعتی، سه فاز است.

برق سه فاز چیست؟

برای راه‌اندازی دستگاه‌هایی مانند پمپ، الکتروموتور و دستگاه‌هایی که به تغذیه سه فاز احتیاج دارند از برق سه فاز استفاده می‌شود. در الکتروموتور سه فاز، سیم‌پیچ‌ها بافاصله ۱۲۰ درجه مکانی روی استاتور نصب می‌شوند و برای به حرکت درآوردن آن‌ها برق سه فاز با سه موج سینوسی که در فاصله زمانی ۱۲۰ درجه به آن القا می‌شود و باعث ایجاد یک میدان دوار در الکتروموتور شده، همین امر باعث به حرکت درآمدن الکتروموتور می‌شود.

به‌طورکلی برق واحدهای تجاری و صنعتی، سه فاز است. ولی در ساختمان‌های مسکونی هم از برق سه فاز استفاده می‌شود. دلیل آن وجود آسانسور، پمپ چاه و سایر مصرف‌کننده‌هایی است که نیاز به برق سه فاز دارند. بهترین و مقرون‌به‌صرفه روش برای انتقال برق در موارد ذکرشده، برق سه فازاست.

برق صنعتی یا برق سه فاز چه کاربردی دارد:

برای تعریف برق صنعتی یا سه فاز می‌توان این‌گونه گفت که انرژی الکتریکی در یک کارگاه یا کارخانه صنعتی به چه صورت استفاده می‌شود به‌عنوان‌مثال تکنیک‌ها و راه‌هایی که برای کنترل و استفاده از برق در صنعت، در ساختمان‌های مسکونی، تجاری، بیمارستان‌ها و… چطور استفاده می‌شود.

تصور شما شاید بر این باشد که برق صنعتی یعنی اینکه حتماً باید برای مجموعه‌ای از شبکه‌های سه فاز و پرقدرت و تجهیزات قدرتی مانند موتورهای سه فاز، ژنراتورها یا ترانس‌های قدرتی مورداستفاده قرار گیرد ولی باید بدانید که برای روشن کردن یک موتور تک فاز و یک کلید صفر و یک، در یک بالابر مصالح ساختمانی باید از برق صنعتی استفاده کرد و همین‌طور برای روشن کردن تیرک‌های روشنایی در یک جاده برون‌شهری به کمک یک یا چند کنتاکتور باید از برق سه فاز استفاده شود.

همراه بابا ادیسون باشید تا مواردی که باید از برق سه فاز استفاده شود را به شما معرفی کنیم. و توصیه ما به شما این است که برای تهیه ابزار و وسایل مصرفی برق سه فاز از مشاوران مجرب این امر در گروه صنعتی بابا ادیسون بهره بگیرید.

موارد استفاده از برق صنعتی سه فاز :

  • زمانی که برق سه فاز ورودی یک کارگاه را به کمک چند کلید اتوماتیک بین تجهیزات مختلف کارگاه باید تقسیم کرد.
  • زمانی که مقدار جریان هر یک از فازهای یک کارگاه یا یک ساختمان مسکونی، تجاری را به کمک آمپرمتر دیجیتالی که تابلویی است که بر روی درب یک تابلو برق نمایش داده می‌شود.
  • زمانی که دور یک موتور سه فاز را به کمک دستگاهی به نام درایو الکتریکی کنترل کنید.
  • روشن و خاموش کردن موتور تک فاز به وسیله کلید گردان.
  • کنترل کردن یک موتور به وسیله‌ی یک رله هوشمند.
  • راه‌اندازی یک پمپ شناور سه فاز یا پمپ آب کشاورزی به کمک کلیدی به نام ستاره مثلث.
  • روشن خاموش کردن کمپرسور به‌وسیله یک کنتاکتور.
  • مواقعی که می‌خواهیم روشنایی کارگاه را به‌وسیله یک کنتاکتور و دو کلید استارت و استاپ، خاموش و روشن شود.
  • وقتی‌که یک موتور سه فاز مربوط به راه‌اندازی نوار نقاله را به کمک دستگاهی به نام سافت استارت خیلی نرم و آرام راه‌اندازی می‌کنیم تا کمترین لرزش را داشته باشد.

در تمامی این موارد باید از برق سه فاز استفاده شود و کیفیت ابزار و لوازم صنعتی فروشگاه بابا ادیسون در این موارد حرف اول را می‌زنند. گروه صنعتی بابا ادیسون این ابزار و لوازم را با بالاترین کیفیت به شما ارائه می‌دهند.

تجهیزات تابلو برق صنعتی:

تابلو برق صنعتی محفظه‌ای فلزی است که تجهیزات و قطعات مختلفی در داخل آن قرار می‌گیرند. قطعات به‌کاررفته در تابلو برق بسته به کاربرد تابلو برق متفاوت است.

وظیفه اصلی تابلو برق صنعتی مراقبت از تجهیزات الکترونیکی است، از قبیل استفاده در تابلوهای کنترل صنعتی و تابلوهای پی آل سی برای کنترل اتوماتیک فرایندهای صنعتی، کنترل توزیع جریان، کنترل موتورهای سه فاز، تابلوهای بانک خازنی برای اصلاح ضریب توان و توزیع جریان در یک واحد مسکونی یا اداری است.

کاربرد کلید حرارتی در تابلو برق چیست؟

قطعات تابلو برق صنعتی چیست؟

قطعات مهم و کاربردی تابلو برق صنعتی شامل کنتاکتور، بی‌متال، رله، فیوز، کلید مینیاتوری، کلید حرارتی، کلید نشتی جریان یا RCD، پوش باتن یا سوئیچ الکتریکی، چراغ سیگنال، چراغ هشدار، تایمر، ترمینال، میکروسوئیچ، PLC یا کنترل‌کننده منطقی برنامه پذیر یک کامپیوتر، ترانس جریان یا ولتاژ، شمش مسی یا شینه، سافت استارتر، اینورتر است.

شما می‌توانید برای تهیه هرکدام از اقلام بالا با فروشگاه صنعتی بابا ادیسون تماس حاصل فرمایید تا از کیفیت مطلوب محصولات مطمئن شوید.

کاربرد ترمینال در تابلو برق چیست؟

نحوه محاسبه برق صنعتی سه فاز:

شرکت برق پس از دریافت و اطلاع از تعرفه‌های برق و شرایط عمومی مشترکین، مصرف‌کنندگان را کتباً از نرخ گزینه‌های مربوطه مطلع می‌کند. قیمت برق صنایع فولادی، آلومینیوم، مس، صنایع پالایشگاهی و … براساس تبصره ۱۵ قانون بودجه ۱۴۰۰ از تعرفه ۸۰ تومانی برای هر کیلووات ساعت به ۳۰۰ تومان افزایش پیدا خواهد کرد.

پس از اطلاع از شرایط و تعرفه‌ها از سمت شرکت برق مشترکین می‌توانند گزینه مناسب و موردنظر خود را انتخاب کرده و به شرکت برق اعلام کنند. درصورتی‌که مشترکین گزینه‌ای را به شرکت برق ارائه ندهند، بهای برق مصرفی آن‌ها بر اساس آخرین گزینه مورد عمل در سال قبل محاسبه خواهد شد. مشترکین در صورت ادامه استفاده از گزینه سال قبل می‌توانند در طی سال دو بار تعرفه مورد عمل را تغییر دهند. البته لازم به ذکر است که در صورت تغییر گزینه در ابتدای سال، فقط امکان تغییر گزینه در طی یک سال برای یک بار امکان دارد.

کلام پایانی

امروزه در اکثر واحدهای صنفی و صنعتی و کارخانه‌ها و کارگاه‌ها  از برق صنعتی سه فاز استفاده می‌کنند و برای نصب و راه‌اندازی آن نیاز به ابزار و وسایل تخصصی دارند که ما به شما توصیه می‌کنیم برای تهیه این ابزارها از فروشگاه معتبر بابا ادیسون خریداری کنید تا بتوانید با اطمینان خاطر بیشتر به فعالیت‌های صنعتی خود بپردازید.