مقالات

کاربرد ترمینال در تابلو برق چیست؟

کاربرد ترمینال در تابلو برق چیست؟

ترمینال‌های برق یکی از انواع تجهیزات جانبی به‌حساب می‌آیند که کاربرد بسیار زیادی داشته و در بخش صنعت برق به‌وفور از آن استفاده می‌شود. در بین فعالین حوزه برق به این دسته از تجهیزات به‌اصطلاح کانکتور نیز گفته می‌شود. در همین راستا در این مطلب از سایت بابا ادیسون قصد داریم تا شمارا ترمینال آشنا کرده و در مورد این قطعه اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

کاربرد ترمینال چیست؟

در وهله اول اگر بخواهیم به این سؤال مهم پاسخ دهیم که کاربرد ترمینال چیست باید گفت که مهم‌ترین واصلی‌ترین نقش و کاربرد ترمینال به‌منظور اتصال دو و یا چند سیم به‌صورت موقتی به یکدیگر است. البته استفاده از ترمینال باعث می‌شود تا این اتصال به‌صورت استاندارد انجام شود.

به همین دلیل است که ترمینال‌های برق جزو پرکاربردترین تجهیزات جانبی در صنعت به‌حساب می‌آید. زمانی که دو سیم با نوارچسب به یکدیگر وصل شده و ارتباط بین آن‌ها برقرار می‌شود، جریان برق به نحوی است که به‌واسطه عبور برق از سیم‌ها، آن‌ها را گرم کرده و خطر برق‌گرفتگی و آتش‌سوزی را افزایش می‌دهد. این در حالی است که اگر از ترمینال برق استفاده کنید، این اتفاق نمی‌افتد و جریان برق بدون گرم شدن سیم‌ها عبور کرده و احتمال بروز هرگونه خطری هم کاهش پیدا می‌کند.

انواع ترمینال در تابلو برق

در صنایع برق امروزه شاهد انواع مختلفی از ترمینال‌ها هستیم که یک از این ترمینال‌ها کاربرد و ویژگی مشخصی دارند. در همین راستا در این بخش قصد داریم تا شمارا با انواع ترمینال در تابلو برق آشنا کرده و در مورد آن صحبت کنیم:

راهنمای خرید ترمینال برق

ترمینال شاخه‌ای

در شرایطی که نیاز به افزایش طول سیم است، می‌توان از ترمینال شاخه‌ای استفاده کرد. به این نوع ترمینال، ترمینال برق بین‌راهی نیز هم گفته می‌شود.

از این نوع ترمینال برای انشعاب گیری از سیم‌های مختلف نیز استفاده می‌شود. در ترمینال شاخه‌ای شاهد یک سلول ورودی و یک سلول خروجی هستیم.

نکته مهمی که باید بدانید این است که مزیت استفاده از ترمینال شاخه‌ای امکان باز کردن راحت دو سیم از هم است. در این دسته از ترمینال‌ها شاهد ۱۲ عدد شاخه ترمینال هستیم.

عایق مورداستفاده در این ترمینال از نوع پی‌وی‌سی، پلی آمید و پلی‌اتیلن است. نسل جدید ترمینال‌های شاخه‌ای که امروزه مورداستفاده قرار می‌گیرد، ترمینال‌های پیچی هستند. از مهم‌ترین مزایا استفاده از ترمینال برق پیچی می‌توان به قیمت مناسب، نصب آسان، امکان نصب چند سیم به یکدیگر به‌صورت همزمان و… اشاره کرد.

ترمینال برق ریلی

ترمینال ریلی دسته از ترمینال‌های هستند که در تابلو برق به‌وفور از آن‌ها استفاده می‌شود. به‌منظور این‌که بتوان از تابلو برق انشعاب بگیرید، می‌توانید از ترمینال ریلی استفاده کنید. این نوع ترمینال به نحوی است که برحسب تعداد نیاز به‌صورت کشویی در کنار هم نصب‌شده و می‌توان از آن استفاده کنید.

این ویژگی باعث شده تا بتوان از ترمینال برق ریلی در طراحی مدولار استفاده کرد. ترمینال برق ریلی نیز دارای مدل‌های مختلفی است که هر یک از این ترمینال‌ها کاربرد متفاوتی دارد. از مهم‌ترین انواع ترمینال برق ریلی که در تابلو برق مورداستفاده قرار می‌گیرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ترمینال ارت
  • ترمینال برق فشاری
  • ترمینال شمش خور
  • ترمینال دو طبقه
  • ترمینال سه طبقه
  • ترمینال فیوز خور

دراین‌بین یکی از سؤالات مهمی که مطرح می‌شود این است که کاربرد ترمینال در تابلو برق چیست؟ در همین راستا باید گفت که بعد از این‌که ترمینال را روی تابلو برق متصل کردید، لازم است تا سیم ورودی را که وایرشو زده‌شده را در یک سلول ترمینال قرار دهید و با کمک سیم گیر سپس پیچ را به سلول ترمینال متصل کنید.

وظیفه ترمینال برق ریلی نیز مانند هر مدل از ترمینال‌ها به‌منظور ایجاد اتصال بین این دو سیم است. این اتصال باید به شکلی انجام شود که در صورت ایجاد اشکال بتوانید مشکل خود را بدون هیچ چالشی برطرف کنید. همچنین شما می‌توانید با استفاده از جامپر به‌راحتی اقدام به اتصال ورودی یک سلول ترمینال، به ورودی سلول ترمینال دیگر کنید.

مزایا استفاده از ترمینال در تابلو برق

پس از آن‌که در مورد کاربرد ترمینال و انواع آن صحبت کردیم، حال بهتر است تا در مورد مزایا استفاده از ترمینال صحبت کرده و بیان کنیم که استفاده از ترمینال چه مزایایی دارد. از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزایا استفاده از ترمینال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ایمنی بالا

استفاده از ترمینال به کاهش فشار ولتاژ کم کرده و خطر آتش‌سوزی و برق‌گرفتگی را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد. همین مسئله باعث می‌شود تا بتوانید با ایمنی بالا اقدام به انجام کارهای خود کنید.

اتصال به‌صورت استاندارد

استفاده از ترمینال‌ها باعث می‌شود تا فرسودگی و کاهش فشار برق بسیارکم شود. همچنین با استفاده از ترمینال برق می‌توانید به‌راحتی چندین مرتبه محل اتصال سیم‌ها را باز و بسته کنید و با مشکل خاصی مواجه نشوید.

از سوی دیگر از ترمینال برق می‌توان به‌منظور اتصال موقت و یا دائمی سیم استفاده کرد. از ترمینال برق ریلی نیز می‌توانید برای انشعاب گیری از تابلو برق بدون هیچ خطری استفاده کنید. تمامی این موارد باعث می‌شود تا بتوانید با استفاده از ترمینال اقدام به ایجاد اتصال بین سیم‌ها به‌صورت استاندارد کنید.

حرف آخر

در این مطلب از سایت بابا ادیسون شمارا با ترمینال در تابلو برق آشنا کرده و در رابطه با این قطعه اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه کردیم. توجه به نکات گفته‌شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا بتوانید به‌راحتی از ترمینال استفاده کرده و از مزایا استفاده از این قطعه بهره‌مند شوید.

https://www.instagram.com/babaedison.ir