مقالات

نحوه کار با ترمینال برق چگونه است؟

نحوه کار با ترمینال برق چگونه است؟

ترمینال‌ها یا کانکتورها جزو تجهیزات جانبی پرمصرفی هستند که در صنعت برق شاهد استفاده از آن‌ها هستیم. امروزه ترمینال‌ها در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

دراین‌بین یکی از سؤالات مهمی که همواره از سوی افراد پرسیده می‌شود این است که نحوه کار با ترمینال برق چگونه است و به چه نحوی می‌توان از کانکتورها استفاده کرد.

به‌منظور پاسخ به این سؤال مهم با بابا ادیسون همراه باشید تا در مورد این قطعه صحبت کرده و اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم.

وظیفه ترمینال برق

پس از بررسی نحوه کار با ترمینال برق لازم است تا نگاهی به کاربرد و وظیفه این قطعه بی اندازیم. در همین راستا باید گفت که ترمینال‌ها به اتصال دو یا چند سیم به شکل موقت، اما به‌صورت استاندارد به یکدیگر کمک می‌کند.

درواقع اگر شما نحوه کار با ترمینال برق را یاد بگیرید، ترمینال‌ها به شما کمک می‌کنند تا بتوانید به‌جای استفاده از نوارچسب، به‌صورت ایمن اقدام به اتصال سیم‌ها به یکدیگر کنید.

استفاده ترمینال برق باعث می‌شود تا جریان برق بدون مشکل عبور کرده و با مشکلاتی چون برق‌گرفتگی و یا آتش مواجه نشوید. این مزایا باعث شده تا امروزه شاهد استفاده از ترمینال برق در صنایع برق باشیم.

آموزش استفاده از ترمینال برق

اگر قصد دارید تا از ترمینال برق استفاده کنید، به‌منظور انجام این کار لازم است تا به چند نکته بسیار مهم توجه داشته باشید.

در وهله اول بارها دیده‌شده که افراد سیم لخت شده را به‌صورت مستقیم داخل ترمینال قرار داده و اقدام به سفت کردن پیچ داخل ترمینال می‌کنند، این در حالی است که انجام این کار باعث می‌شود تا سیم رشته‌رشته شده و داخل ترمینال به خوبی قرار نگیرد.

به‌منظور استفاده درست و اصولی از ترمینال برق لازم است تا بخشی از سیم که آن را لخت کردید را پیش از قرار دادن در داخل ترمینال برق بر روی‌هم قرار داده و آن را تا کنید. سپس لازم است تا پیش موجود بر روی ترمینال برق را با کرده و سپس با قرار دادن سیم در داخل ترمینال برق، اقدام به سفت کردن پیچ کنید. انجام این کار باعث می‌شود تا شما بتوانید به‌راحتی سیم را در داخل ترمینال برق قرار دهید.

همچنین شما می‌توانید به‌منظور راحتی کار خود از وایرشو استفاده کنید و با استفاده از این قطعه، به خوبی سیم را در داخل ترمینال برق نصب کنید.

راهنمای خرید ترمینال برق

انواع ترمینال برق

امروزه شاهد تولید انواع مختلفی از ترمینال برق هستیم. به همین دلیل یکی از سؤالات مهمی که پرسیده می‌شود این است که برای خرید ترمینال برق بهتر است تا به سراغ چه مدلی برویم. در همین راستا باید گفت که ترمینال برق ریلی، ترمینال شاخه‌ای و ترمینال پیچی جزو مهم‌ترین انواع ترمینال‌ها به‌حساب می‌آیند و عموماً از آن‌ها استفاده می‌شود.

اگر بخواهیم به بررسی انواع ترمینال برق بپردازیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ترمینال ریلی

این دسته از ترمینال‌ها امکان نصب روی ریل داشته و شما می‌توانید از آن‌ها بر روی تابلو برق استفاده کنید. ویژگی مهم این دسته از ترمینال‌های برق آن است که می‌توان هر تعدادی از این ترمینال‌ها را در کنار هم نصب کرد و از این طریق از آن‌ها استفاده کرد.

از مهم‌ترین انواع ترمینال برق ریلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ترمینال ارت
  • ترمینال فشاری
  • ترمینال شمش خور
  • ترمینال دو طبقه و سه طبقه
  • ترمینال فیوز خور

بررسی و معرفی هر یک از انواع ترمینال ریلی خود نیاز به مطلب جداگانه‌ای دارد، بااین‌حال پیشنهاد ما این است که حتماً در مورد انواع ترمینال ریلی تحقیق کرده تا بتوانید با آگاهی کامل اقدام به خرید یک ترمینال مناسب کرده و از این قطعه استفاده کنید.

ترمینال شاخه‌ای

دسته دیگری از ترمینال‌های برقی، ترمینال شاخه‌ای است که به شما کمک می‌کند تا اقدام به اتصال دو سیم کنید. امروزه ترمینال‌های شاخه‌ای در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند.

اتصال سیم‌های در ترمینال‌های شاخه‌ای به شکل موقت بوده و به همین دلیل می‌توان از این ترمینال‌ها به‌دفعات استفاده کرد. همین مسئله باعث شده تا مزیت اصلی استفاده از این ترمینال‌ها، امکان باز کردن آسان سیم باشد. به‌منظور تولید این دسته از ترمینال‌ها شاهد استفاده از عایق‌های پی‌وی‌سی، پلی آمید و پلی‌اتیلن هستیم.

ترمینال پیچی

ترمینال‌های پیچی جایگزین نوار بچسب بوده و از آن‌ها به‌منظور اتصال و عایق‌کاری چند سیم استفاده می‌شود. این ترمینال‌ها به شما کمک می‌کنند تا اقدام به ایجاد یک اتصال محکم بین چند سیم کنید.

ترمینال‌های پیچی یک عایق استوانه‌ای شیاردار دارند که در آن شاهد هادی هستیم که به شکل شیارهایی از جنس استیل رزوه شده هستند.

از مهم‌ترین مزایای ترمینال‌های پیچی می‌توان به قیمت مناسب، نصب راحت، امکان اتصال چند سیم به شکل هم‌زمان و… اشاره داشت. تمامی این موارد باعث شده تا ترمینال پیچی محبوبیت بسیار زیادی در بین مصرف‌کنندگان داشته باشد.

حرف آخر

در این مطلب از سایت بابا ادیسون به این سؤال مهم پاسخ دادیم که نحوه کار با ترمینال برق چگونه است و به چه نحوی می‌توان از این قطعات استفاده کرد. توجه به نکات گفته‌شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا بتوانید به‌صورت استاندارد اقدام به استفاده از ترمینال برق کرده و از این قطعات به‌منظور اتصال سیم‌ها به یکدیگر استفاده کنید. استفاده درست و اصولی از ترمینال برق مزایا بسیار زیادی داشته و همین موضوع باعث محبوبیت این قطعه شده است.

https://www.aparat.com/babaedison