مقالات

معرفی انواع کلیدها در برق صنعتی

معرفی انواع کلیدها در برق صنعتی

به‌منظور کنترل وسایل الکتریکی لازم است تا از کنترل برای مدیریت بهتر این وسایل استفاده کنید. امروزه برای برق صنعتی شاهد انواع مختلفی از کلیدها هستیم. در همین راستا در این مطلب از سایت بابا ادیسون قصد داریم تا شمارا با انواع کلیدها برق صنعتی آشنا کرده و در مورد هر یک از این کلیدها اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم.

کلیدهای ساده

کلیدهای ساده به‌منظور تغییر حالت نیاز به انرژی مکانیکی دارند. این کلیدها به شکل‌های یک پل، دو پل، سه پل و… طراحی و تولید می‌شوند. کلیدهای ساده به دو دسته لحظه‌ای و دائمی نیز تقسیم‌بندی می‌شوند.

کلید اهرمی

کلید اهرمی جز ساده‌ترین انواع کلیدهای صنعتی به‌حساب می‌آید. در کلید اهرمی، تیغه‌های کاردی شکل بر روی محور گردانی نصب می‌شود.

از کلیدهای اهرمی به‌منظور جدا کردن مدارهایی با جریان پایین استفاده‌شده و در صنعت به این دسته از کلیدها، کلید چاقویی یا کلید کاردی نیز می‌گویند.

کلید غلطکی

کلید غلطکی نوع دیگری از انواع کلیدهای صنعتی ساده به‌حساب می‌آید. این کلیدها ازنظر طراحی یک استوانه عایق است که حول محوری به شکل دایره حرکت می‌کند.

کلید زبانه‌ای

یکی دیگر از انواع کلیدهای صنعتی ساده کلیدهای زبانه‌ای است. لازم به ذکر است که فرآیند قطع و وصل کنتاکت‌ها در این دسته از کلیدها بدون اصطکاک مکانیکی انجام‌شده و از سوی دیگر به همین دلیل طول عمر و مرغوبیت این دسته از کلیدها بیشتر است.

کلید سلکتور سوئیچ

کلید سلکتور سوئیچ یک تجهیز الکترومکانیکان به‌حساب می‌آید. این دسته از محصولات می‌توانند جریان الکتریکی در مدار را به‌صورت دستی قطع و وصل کرده و به همین دلیل در بخش‌های مختلف از کلید سلکتور سوئیچ استفاده می‌شود.

کلید گردان

کلید گردان نیز یکی دیگر از انواع کلیدها در برق صنعتی است. این کلید یک سوئیچ است که با گردش عملکرد مدار را کنترل خواهد کرد. این کلید دارای یک محور و بازوهای کنتاکت است و از طریق چرخش محور کلید در جهت عقربه‌های ساعت یا برعکس، می‌تواند کنتاکت‌ها را تغییر وضعیت دهد.

کلیدهای مرکب

کلیدهای مرکب دسته دیگری از کلیدهای صنعتی است که نیروی مکانیکی را جهت تغییر حالت دریافت کرده و از این نیرو استفاده می‌کند.

امروزه شاهد انواع مختلفی از کلیدهای مرکب هستیم و شما می‌توانید متناسب با نیاز خود به سراغ هر یک از این کلیدها رفته و از آن‌ها استفاده کنید.

کنتاکتور

کنتاکتور یک کلید مغناطیسی است. از این کلید به‌منظور قطع و وصل مدار و کنترل و فرمان مدارهای الکتریکی استفاده می‌شود. این کلید دارای دو هسته به شکل‌های E یا U هستند که یکی از آن‌ها ثابت و دیگری متحرک است.

بهترین مارک کنتاکتور

بی متال

بی متال یا رله بی متال دسته دیگری از کلیدها برق صنعتی است که از آن به‌منظور حفاظت از موتور الکتریکی در مقابل اضافه‌بار استفاده‌شده و این دسته از کلیدها ازنظر فنی به کنتاکتور وصل می‌شوند. عملکرد بی متال به شکلی است که درصورتی‌که جریانی بیش‌ازحد جریان تنظیم‌شده از آن عبور کند، اقدام به قطع کردن مسیر جریان می‌کند.

کلید اتوماتیک

کلید اتوماتیک یکی دیگر از انواع کلیدها در برق صنعتی است که امکانات دستی را به‌منظور قطع و وصل برق در اختیار شما قرار می‌دهد. این قطعه وظیفه حفاظت جریان اضافی و اتصال کوتاه را نیز بر عهده دارد و همین مسئله باعث شده تا از این کلید به‌عنوان یکی از کلیدهای ایمنی صنعتی نام برد.

معرفی بهترین برندهای کلید اتوماتیک در بازار ایران

کلید مینیاتوری

کلید مینیاتوری نیز یکی دیگر از انواع کلیدها اتوماتیک یا خودکار است که در آن شاهد اجزا مختلفی هستیم. این کلیدها عموماً مصارف خانگی داشته و دارای قدرت قطع پایینی نسبت به بقیه کلیدهای خودکار است. کلیدهای مینیاتوری امروزه به کلاس‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که شامل کلاس A، B، C و D می‌شود.

معرفی بهترین برندهای کلید مینیاتوری در بازار ایران

کلید فیوز

کلید فیوز یکی از انواع کلیدهای صنعتی است که قطع آن باعث خارج شدن فیوزها از مدار می‌شود. لازم به ذکر است که فرآیند قطع و وصل این دسته از کلیدها با استفاده از دست صورت می‌گیرد. شما می‌توانید از طریق کلید اقدام به قطع فیوزها کرده و سپس اقدام به تعویض فیوزها کنید. همچنین لازم به ذکر است که کلید فیوزها معمولاً بر روی تابلو نصب‌شده و مورداستفاده قرار می‌گیرند.

کلام پایانی

در این مطلب از سایت بابا ادیسون نگاهی به انواع کلیدها در برق صنعتی انداخته و در مورد این دسته از کلیدها اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم. توجه به نکات گفته‌شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا بتوانید از انواع کلیدها برق صنعتی استفاده کرده و از این طریق به بهترین شکل ممکن نیاز خود را برطرف کنید.