مقالات

تفاوت کنتاکتور و رله در چیست؟

تفاوت کنتاکتور و رله در چیست؟

رله و کنتاکتور به‌صورت مقابل به‌کار می‌روند. رله برخلاف کنتاکتور ها در کاربرد تک فاز به‌کار گرفته می‌شود، اما کنتاکتور در انواع سه فاز استفاده می‌شود. اگر یک مدار مشترکی بین دو قطب یا پل وجود داشته باشد کنتاکتور قادر است آن‌ها را به هم متصل کند. اما برخلاف آن رله دارای کنتاکت مشترک متصل به نول است. کنتاکتور ها در رنج ولتاژ هزار ولت طبقه‌بندی می‌شوند اما رنج ولتاژ رله تنها ۲۵۰ ولت است. سایت بابا ادیسون ارائه‌دهنده رله و کنتاکتور است.

رله انواع مختلفی دارد که می‌توان به رله حرارتی و رله مغناطیسی اشاره کرد. یکی از رله‌هایی که از دو فلز غیر هم‌جنس تشکیل‌شده است، رله حرارتی است. درواقع در رله حرارتی دو فلز مذکور به همدیگر چسبیده بوده و یک سیم حامل جریان الکتریکی در اطراف این دو فلز پوشیده شده است. همان‌طور که از نام رله حرارتی مشخص است در هنگام عبور جریان الکتریکی قادر است حرارت ایجاد کند و این حرارت قادر است رله را خم کند یا درواقع این رله را فعال کند. البته بعد از پایان کار رله حرارتی به حالت اولیه بازمی‌گردد.

کنتاکتور چیست؟

کنتاکتور را می‌توان یک نوع تجهیزات ضروری دانست که در شرایط غیرعادی مدار یک مدار الکتریکی را به‌صورت مکرر قطع و وصل می‌کند. کنتاکتور با کنتاکتور خازنی و کنتاکتور معمولی موجود است و کنتاکتور خازنی به جهت قطع و وصل خازن سه فاز در بانک خازنی استفاده می‌شود. این محصولات به‌عنوان یک تجهیزات اساسی به شمار می‌روند.

کنتاکتور از تجهیزات جانبی بر واحد خازنی تشکیل‌شده و کنتاکتور خازنی از اتصال الکتریکی و مکانیکی این دو ایجاد می‌شود. این قطعه برای راه‌اندازی خازن‌های قدرت به‌کار گرفته می‌شود و کاربرد آن بیشتر در بانک خازن است. اگر بخواهیم راجع به کنتاکتور بحث کنیم باید بگوییم که از یک کنتاکت کمکی و کنتاکتور معمولی و تکه‌های سیم که مقاوم‌تر از سیم افشان معمولی هستند، تشکیل‌شده است.

همچنین کنتاکت کمکی واصلی ازلحاظ مکانیکی به هم متصل هستند. این محصولات به‌وسیله سیم به‌صورت موازی به هم متصل هستند. کنتاکتورها با رله‌های حرارتی یک وجه اشتراک دارند. می‌توان به این اشاره کرد که رله حرارتی هم از دو قسمت قدرت و فرمان تشکیل‌شده است. رله حرارتی با کنتاکتور تفاوت‌هایی هم دارد. می‌توان به این اشاره کرد که در قسمت قدرت دارای سه کنتاکت بسته بوده و در قسمت فرمان دارای یک تیغه بسته و یک تیغه باز می‌باشد.

رله چیست؟

رله یک وسیله‌ای می‌باشد که با استفاده از تغییر وضعیت کنتاکت هایش در یک یا چند مدار مرتب تغییر می‌کند. رله یک کلید الکتریکی با سرعت بوده که با هدایت مدار الکتریکی دیگر می‌تواند باز و بسته شود. روش‌های باز و بسته شدن رله یا کلید الکتریکی شامل مغناطیسی، حرارتی، الکترواستاتیک و… است.

رله یا کلید الکتریکی دارای دو پایه سیم‌پیچ، پایه نرمال باز و پایه نرمال بسته و پایه com است. این قطعه الکترومکانیکی کاربردهای مختلفی دارد. از کاربرد ساده آن می‌توان به این اشاره کرد که مانند کلید ساده در مدار الکتریکی عمل می‌کند. به‌وسیله جریان الکتریکی عمل باز و بسته شدن در این دستگاه انجام می‌شود. می‌توان این موضوع را یکی از تفاوت‌های اصلی رله با کلید معمولی دانست.

شما در بسیاری از محصولات ازجمله چراغ‌های راهنمایی، پمپ‌های آب و دزدگیرها یا سیستم‌های استارت و برق ماشین‌ها و تجهیزات حفاظتی، یخچال‌ها، ماشین‌های لباسشویی، فیوزهای الکتریکی، چراغ‌های تبلیغاتی چشمک‌زن و… می‌توانید رله را پیدا کنید. در دل این قطعه ویژگی‌های بسیار زیادی نهفته است و آن را تبدیل به یک وسیله ضروری در بسیاری از محصولات کرده است. رله عملکردی شبیه به کلیدهای الکتریکی دارد.

شاید تمایل به خرید رله کنترلی یا رله شیشه ای داشته باشید.

تفاوت کنتاکتور و رله در چیست؟

ظرفیت بار از تفاوت‌های بین رله و کنتاکتور می‌باشد. رله برای بارهای کمتر از 10A یا 10A طبقه‌بندی می‌شود. اما ظرفیت بار کنتاکتور برعکس بوده و برای بارهای بیشتر از 10A به‌کار گرفته می‌شود. البته در ساختار ظاهری و استانداردها این دو محصول با یکدیگر متفاوت هستند. می‌توان به استانداردهای کنتاکت باز و بسته اشاره کرد. یکی از تفاوت‌های این دو محصول باهم استاندارد کنتاکت است که کنتاکتور برای کنترل‌های نرمال باز یا NO طراحی‌شده است تا کار کند.

اما برعکس آن رله برای هر دو استاندارد، بسته به عملکرد موردنظر کاربرد دارد که می‌توان به نرمال بسته یا NC و نرمالی باز NO اشاره کرد. در حال بی‌برق شدن کنتاکتور ارتباطی ایجاد نمی‌کند. اما برعکس آن می‌تواند در شرایط بی‌برق شدن ارتباط الکتریکی خوب ایجاد کند. کنتاکتورها کنتاکت‌های کمکی رادارند و می‌توانند به‌صورت NO و NC باشند.

از دیگر تفاوت‌های بین رله و کنتاکتور می‌توان به‌ویژگی‌های حفاظتی آن‌ها اشاره کرد. همان‌طور که گفتیم کنتاکتورها قادر به پشتیبانی از بارهای بزرگ هستند. حذف قوس الکتریکی یا آرک از دیگر ویژگی‌های حفاظتی کنتاکتورها است. دلیل آن می‌تواند پشتیبانی از بارهای بزرگ باشد. در رله قوس کمتر از کنتاکتور بوده، چراکه رله‌ها برای بارهای بزرگ طراحی نمی‌شوند. از تفاوت‌ها آن‌ها می‌توان به اضافه‌بار اشاره کرد. در رله اضافه‌بار کمتر است.

شاید تمایل داشته باشید اطلاعاتی در مقالات مختلف در رابطه با راهنمای خرید رله یا راهنمای خرید کنتاکتور را بدانید.

سخن پایانی

در این مطلب با تفاوت بین کنتاکتور و رله آشنا شدید. بیان شد کنتاکتور و رله یک نوع قطعه الکترونیکی هستند که تفاوت‌های زیادی باهم دارند. در هنگام کار کردن از کنتاکتور صداهای زیادی خارج می‌شود و طول عمر کنتاکتورها از رله‌ها کمتر است. نویز پذیری در رله بسیار کمتر از کنتاکتور است و کنتاکتورها بیشتر در مدارهای قدرت کاربرد دارند.

دلیل آن‌هم وجود تیغه‌های الکترونیکی در کنتاکتورها است. اما برعکس کاربرد رله در مدارهای فرمان است. علاوه بر این گفته شد که در کنتاکتور تیغه‌های وجود دارد، لذا این تیغه‌ها قابل ارتقا هستند. همچنین می‌توانید به آن‌ها تایمر وصل کنید. سایت بابا ادیسون این محصولات باکیفیت بالا ارائه داده است.