مقالات

چرا کلید و پریز را از پلاستیک می‌سازند؟

چرا کلید و پریز را از پلاستیک می‌سازند؟

پریز برق در برق‌کشی ساختمان اهمیت بسیاری داشته و از پرکاربردترین تجهیزات و لوازم الکترونیکی به شمار می‌رود.

کلید پریز در انواع مختلفی تولیدشده و در مدل‌های گوناگون به بازار عرضه‌شده است. میزان کاربرد این‌گونه از محصولات بسیار بالا بوده و ازلحاظ اقتصادی نیز قیمت مناسبی دارند لذا مشتریان می‌توانند این محصولات را در تعداد انبوه با هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه خریداری کنند. تولید تجهیزات مانند کلید پریز برق باکیفیت‌های بالای انجام می‌گیرد چراکه کیفیت این محصولات اهمیت زیادی داشته و با استفاده از پلاستیک‌های مرغوب و استانداردهای خاصی تولید می‌شوند.

کلید پریز برق علاوه برداشتن مقاومت و انعطاف‌پذیری بالا از درجه ایمنی بالایی برخوردار است. سهولت و سادگی در نصب این تجهیزات سبب شده تا در قسمت‌های مختلف استفاده شوند و از طرف دیگر کاربرد آنها بسیار زیاد بوده و در هرجایی که نیاز به روشنایی و لامپ وجود داشته باشد کلید پریز نیز وجود دارند.

علت کاربرد پلاستیک در کلید و پریز چیست ؟

درواقع در تولید کلید و پریز برق از مواد اولیه به نام پلاستیک استفاده می‌کنند چراکه پلاستیک کاملاً انعطاف‌پذیر است. مهم‌ترین علت کاربرد پلاستیک در تولید انواع مختلفی از کلیدها و پریزها این است که پلاستیک نارسانای برق بوده و جریان برق را از خود عبور نمی‌دهد به همین دلیل سبب بروز احتمال برق‌گرفتگی نشده و میزان احتمال برق‌گرفتگی را کاهش می‌دهد.

به همین دلیل در تولید این‌گونه محصولات که با برق سروکار دارند از مواد پلاستیکی به‌جای موادی مانند انواع فلزات استفاده می‌کنند. همچنین پلاستیک دارای سختی قابل‌توجهی است و می‌تواند سال‌های سال ماندگاری داشته باشد. اهمیت وجود کلید و پریز در خانه‌هایمان بسیار بالا است و امروزه برای طراحی دکوراسیون محیط‌های داخلی انواع کلید و پریز با طراحی‌های مختلف تولیدشده‌اند. کلید و پریز از اجزای کوچک اما فوق‌العاده تأثیرگذار در طراحی دکوراسیون داخلی هستند. کلید و پریزهای پلاستیکی به دلیل نارسانا بودن در برابر جریان برق سبب شده‌اند تا میزان امنیت در مناطق مسکونی افزایش پیدا کند.

صحبت در مورد بخش‌های مهم کلید پریز

درواقع کلید پریز از سه بخش تشکیل‌شده است. مکانیزم درونی و حلقه ساختار درونی کلید پریز را تشکیل داده‌اند یا به‌نوعی دیگر شامل سیم‌پیچی و اتصال‌های درونی این تجهیز می‌شوند و در دو مدل تک پل و دو پل وجود دارند.
یکی دیگر از بخش‌های مهم در کلید و پریز برق قاب یا کادر است. طراحی قاب و کادر کلید پریز اهمیت بسیار زیادی دارد چراکه بخش بصری کلید و پریز را تشکیل می‌دهند و همان قسمتی است که بر روی دیوار نمایش داده می‌شود. همان‌طور که گفته شد این تجهیزات با استفاده از مواد اولیه عایق ساخته می‌شوند و از برق‌گرفتگی افراد در هنگام روشن و خاموش کردن لامپ جلوگیری می‌کنند.
کلید پریز در طراحی‌های مدرن و جدید ساخته‌شده‌اند تا در زیبایی دکوراسیون داخلی نقش داشته باشند همچنین در ابعاد و طرح‌های گوناگون به بازار عرضه‌شده و با انواع پوشش‌هایی مانند پانل‌های چوبی و کاغذدیواری سازگاری داشته و می‌توانند سبب انسجام فضا شوند. درواقع این نکته مهم در این مطلب زیبا یک کلید پریز نیست بلکه امنیت بیشتر کلید پریز است کلید پریز به‌صورت مستقیم باانرژی برق در ارتباط است. هرچند که امروزه طراحی دکوراسیون اهمیت بسیار زیادی داشته و این تجهیزات دارای ظاهر بصری زیبایی هستند.

شاید تمایل داشته باشید ارتفاع استاندارد نصب کلید و پریز در ساختمان را بدانید.

علت تولید انواع مختلف کلید پریز برق

همانطور که در قسمت های قبل اشاره کردیم کلید پریز برق در انواع مختلفی تولید شده است چرا که در کشورهای گوناگون با توجه به سیستم برق کشی رایج و استانداردهای ملی آن کشور از انواع پریز برق به صورت کد گذاری شده و دانمارکی ارت دار و ..‌. استفاده می‌ شود و هر یک از این تجهیزات کاربری تقریباً یکسانی دارند اما علت تولید انواع گوناگونی از پریز برق این است که در شرایط گوناگون بتوان از خسارت های احتمالی جلوگیری کرد یا حداقل میزان خسارات احتمالی را به حداقل رساند علاوه بر این بیشتر به دلیل افزایش امنیت سیم کشی ساختمان این محصولات در مدل های گوناگون تولید شده اند.یکی دیگر از دلایل تنوع در انواع پریز برق زیباسازی ظاهر سیم کشی ساختمان ها است.

البته بعضی از وسایل برقی دارای دو شاخه کاملا متفاوتی هستند که ممکن است با یک مدل از انواع پریزهای برق مطابقت نداشته باشند‌‌. به همین دلیل کلید پریز برق در انواع مختلف تولید کردند تا حد امکان با انواع دستگاه ها برقی تطابق داشته باشد.

امروزه کلید و پریزهای هوشمند هم جایگاه خوبی در بازار دارند، درصورتی‌که تمایل به آشنایی با کلید و پریزهای هوشمند دارید روی قسمت آبی شده‌ی متن کلیک کنید.

دسته‌بندی کلیدها بر اساس نوع کاربرد

کلید پریز برق بر اساس نوع استفاده به دسته‌بندی‌های گوناگون تقسیم‌شده است به‌عنوان‌مثال یکی از انواع مختلف کلید پریز برق کلید تک پل است. کلید تک پل با کلید دو پل متفاوت است چرا کلید دو پل دارای قدرت قطع و وصل کردن دو عدد لامپ از یک نقطه است اما کلید تک پل تنها می‌تواند یک جریان برق را قطع و وصل کند.

کلید دو پل درواقع دو عدد کلید در یک جعبه است. نوع دیگری از کلید پریز، کلید سه پل است تبدیل نیز می‌تواند مصرف‌کننده را از دو نقطه کنترل کند. کلید صلیبی سبب می‌شود تا بتوانید یک گروه مصرف‌کننده را از چندین نقطه کنترل کنید و نام دیگر کلید صلیبی کراکس است. کلیدهای جیوه‌ای از انواع مختلف دیگری هستند که در اتاق‌های عمل و… استفاده می‌شود.

در مکان‌هایی که به میزان نور یکنواخت نیاز دارند از کلید دیمر استفاده می‌کنند چراکه وظیفه این نوع کلیدها تنظیم شدت نور است.

بحث در مورد تفاوت پریز برق‌ها

پریز برق نوع تجهیزات انتقال‌دهنده برق بوده که با توجه به مواردی مانند شکل و ظاهری و ولتاژ و آمپر و اندازه در نمونه‌های مختلفی تقسیم بندی شده است. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های کلید پریز برق در نوع اتصال است. نوع اتصال این تجهیزات به سایر وسایل کاملاً متفاوت است. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده بیش‌ازپیش از انرژی برق برای کار کردن با دستگاه گوناگون، تولید این محصولات اهمیت بیشتری پیداکرده است.

لذا ضروری است که کلیدهای پریز برق درنهایت دقت تولیدشده و در تولید آنها از استانداردهای جهانی استفاده کنند تا در عین برخورداری از کیفیت و امنیت بالا دارای قابلیت‌ها و تنوع باشند. بعلاوه این تجهیزات باید با انواع مختلف دوشاخه‌های دستگاه‌های برقی همخوانی داشته باشند.